Karakteristikat, Simbolet dhe Kuptimet e Shenjës së Akrepit

shenja e akrepit

 I konsideruar si shenja "më e fuqishme" e zodiakut, Akrepi ka marrëdhënie personale intensive dhe dramatike. Edhe si fëmijët Akrepat shpesh janë më të mençur se sa mosha tyre. Shumë astrologë e konsiderojnë këtë shenjë të "shpirtrave më të vjetër". I vjetër dhe i mençur përtej mesatares, Akrepi shpesh i njeh të gjitha përgjigjet, përveç ndonjëherë; ata shpesh e kanë vështirësi në gjetjen se për çfarë kanë nevojë që të zhvillojnë lumturinë e tyre.

Pasioni, dëshira dhe fuqia shkojnë dorë për dore për Akrepët. Sfida dhe prova më e madhe e tyre në jetë është zgjedhja midis fuqisë së dashurisë dhe dashurisë për pusht. Arritjet e tyre pëmes thellësitë emocionale dhe ndjeshmërisë së tyre të jashtëzakonshme nuk janë të lehta për ata rreth tyre. Janë të ndryshëm nga të gjitha shenjat e tjera të zodiakut dhe ky ndryshim i bën të ecin, të punojnë dhe të duan një qasje të ndryshme. Njerëzit mund të jetojnë me një partner Akrepi për vite, por nuk arrijnë t'i njohin vërtetë. Akrepi shpesh mbetet gjithnjë sekret. Sytë e tyre shpesh flaken me ndjenjat që fjalët kurrë nuk e shprehin, dhe kini kujdes në ditët ose netët që fshehin ndjenjat e tyre pas syzeve të errëta, ka të ngjarë të ndodhë një stuhi. Kur merreni me një Akrep, duhet gjithmonë të merreni me ta në një nivel intuitiv psikik. Shpesh mbajnë një maskë. Vazhdimisht thonë "jo" kur në të vërtetë thonë "po". Kanë natyra kontradiktore. Pasi ta gjejnë dashurinë e vërtetë mund të jenë më të përkushtuar ndaj besnikërisë se të gjitha shenjat e tjera, por nëse grindeni keq me një Akrep ka të ngjarë të zbuloni se ata kurrë nuk do të harrojnë dhe nuk do falin.

Shumica e Akrepave janë fitues. Gjëja kryesore për të cilën duhet të shqetësohen janë qëndrimet e tyre, të cilat përbëjnë fuqitë e tyre mendore dhe ose mund t'i 'bëjnë' ose t'i thyejnë ato. Kur janë negativë për diçka ose dikë, ose kritik ndaj vetes, mund të tentojnë të ndërmarrin rrugën e tyre.

Akrepët veprojnë në tre nivele të evolucionit të shpirtit; duke shtuar këtu deri në tre lloje të ndryshme të Akrepave. Niveli i parë është Akrepi. Ky është niveli më pak i evoluar dhe më i dhënë në drejtim të përdorimit të kompetencave të tyre në mënyrë të gabuar. Elementi kriminal i Akrepit vjen në këtë nivel. Pastaj vjen shqiponja - Akrepi i lartë, sipërmarrës, i suksesshëm, i cili duket se mund të ngrihet mbi vështirësitë dhe të transformojë kohët e këqija në të mira. Pastaj shprehja më e lartë e kësaj shenje është Ringjallja e Feniksit. Këta Akrepa janë të shkëputura dhe jashtëzakonisht të fuqishëm. Janë të mençur përtej viteve të tyre dhe veprojnë si udhëheqës dhe janë një frymëzim për të tjerët. Mjaft shpesh një Akrepi kalon nëpër tre nivelet e evolimit në një jetë - por këto nivele mund të funksionojnë edhe jashtë rendit.


Zgjidh shenjën Tënde të Horoskopit

Dashi - Demi - Binjakët - Gaforrja - Luani - Virgjëresha - Peshorja - Akrepi - Shigjetari - Bricjapi - Ujori - Peshqit


Previous Post Next Post