Karakteristikat, Simbolet dhe Kuptimet e Shenjës së Shigjetarit

 Udhëhequr nga planeti përfitues Jupiter, Shigjetarët posedojnë bollëk natyror, ndjenjën e aventurës dhe dashurinë e jetës që i bën ata një nga shenjat më optimiste të zodiakut. Ashtu si simboli i tyre astrologjik - shigjetari - Shigjetarët njihet për qëllimet e tyre për çdo gjë që u duket tërheqëse - partner dashurie, puna e ëndërruar, pushime - dhe duke e bërë atë të tyre. Besojnë se gjithçka është e mundur - dhe për shkak të këtij sistemi besimi, Shigjetarët janë të aftë të gjejnë kupën e tyre të florinjtë në fund të ylberit.

Por ndonjëherë duket frustruese përpjekja për t'i kufizuar këta individë të lirë. Shigjetarët janë më të lumtur në lëvizje - eksplorimin e kulturave dhe ideve të reja dhe tërhiqen shumë nga profesionet e lidhura me udhëtimin, mediat, punën në natyrë dhe ndjekjet filozofike. Në dashuri, britmat e tyre janë "mos më pengo". Por, sapo të gjejnë një partner që e kupton nevojën e tyre për të ruajtur origjinalitetin dhe identitetin e tyre, Shigjetarët mund të jenë shoqëruesit më të mëdhenj, bujarë dhe të dashur të të gjithëve.


Shenja e Shigjetarit

Të dhënë pas lirisë, optimistë dhe të ndershëm, Shigjetarët sundohen nga Jupiteri, planeti i bollëkut dhe mësimit të lartë. Dituria e Jupiterit implikon Shigjetarët me një nevojë të natyrshme për të zhvilluar filozofinë e tyre unike të jetës. Centauri është simboli i tyre astrologjik dhe jep shumë njohuri për personalitetin e Shigjetarit. Shigjetari më i zhvilluar mëson të integrojë dy skajet e Centaurit (gjysmë-njerëzore, gjysmë-kafshë) në mënyrë që shigjeta e tyre (një tjetër simbol Shigjetarian) të aspirojë sa më shumë shenjën. Megjithëse janë intelektualisht dhe shpirtërisht të avancuar, Shigjetarët janë famëkeq për mungesën e taktikës. Në marrëdhënie kërkojnë pavarësi, por kur bëhet fjalë për dashuri, nuk mund të mohohet se janë një nga shenjat më zemërgjera të zodiakut.


Zgjidh shenjën Tënde të Horoskopit

Dashi - Demi - Binjakët - Gaforrja - Luani - Virgjëresha - Peshorja - Akrepi - Shigjetari - Bricjapi - Ujori - Peshqit


Previous Post Next Post