Gjumi i keq nxit bllokimin e arterieve të Zemrës dhe gjithë trupit duke ndërtuar 'pllaka'

Gjumi i keq nxit bllokimin e arterieve të Zemrës dhe gjithë trupit duke ndërtuar 'pllaka'

 Ja dhe një arsye tjetër jetike se përse një gjumë të mirë gjatë natës duhet të jetë i detyrueshëm: Fjetja më pak se gjashtë orë gjatë natës ose zgjimi shpesh rrit rrezikun e zhvillimit të pllakave të dëmshme në arteriet në të gjithë trupin, jo vetëm në zemër, sipas studimit të fundit.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se gjumi i dobët lidhet fort me sëmundjen koronare të zemrës, por "Ky është studimi i parë që tregon se gjumi i matur objektivisht lidhet me arteriosklerozën në të gjithë trupin", thotë José Ordovás, drejtor i të ushqyerit dhe gjenomikës në Jean Mayer USDA, në Qendrën Kërkimore për Ushqimin mbi Plakjen në Universitetin Tufts të SHBA-ve. Ordovás ishte autori udhëheqës i një studimi mbi këto zbulime, botuar të hënën në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, raporton CNN.

Rritja e pllakës, e quajtur ateroskleroza, në gjymtyrët tuaja ju shton rrezik në rritje për goditje, probleme të tretjes dhe qarkullim të dobët që të çon në mpirje dhe dhimbje të gjymtyrëve, si dhe sëmundje të zemrës.

Matjet objektive

Studimi hulumtoi gati 4,000 burra dhe gra spanjolle, me një moshë mesatare prej 46 vjeç, që nuk kishin histori të sëmundjeve të zemrës. Çdo person mbante një aktograf, një pajisje e vogël që matte kohën dhe cilësinë e gjumit, gjatë shtatë netëve. Cilësia e gjumit u përcaktua nga sa shpesh u zgjuan dhe sa shpesh lëviznin gjatë fazave të gjumit.

Subjektet u ndanë në katër grupe në bazë të kohëzgjatjes së gjumit: më pak se gjashtë orë, gjashtë deri në shtatë orë, shtatë deri në tetë orë dhe më shumë se tetë orë. Dhe secili person iu nënshtrua të dyve një CT-je kardiake dhe ultratinguj 3D të zemrës në fillim dhe në fund të studimit. Arteriet e ndryshme në trup u vëzhguan gjithashtu përmes ultratingujve 3D.

Ky përdorim i mjeteve objektive për të përcaktuar sasinë kohore të gjumit ishte një nga pikat e forta të hulumtimit, shkruajtën Dr. Daniel Gottlieb dhe Dr. Deepak Bhatt nga Spitali i Brigamit dhe i Grave i Bostonit në një editorial të botuar së bashku me studimin.

Një pikë tjetër e fortë e studimit ishte madhësia dhe përjashtimi i kujtdo me sëmundje të zemrës ekzistuese ose apnea obstruktive të gjumit. Hulumtimet e mëparshme kishin përfshirë në mënyrë tipike pacientët me zemër dhe sëmundje të tjera kronike, dhe përdorën pyetësorët e pacientëve për të kapur sasinë kohore dhe cilësinë e gjumit, të cilat i nënshtrohen gabimit të kujtesës.

"Ajo që njerëzit raportojnë dhe çfarë bëjnë gjatë natës, është e ndryshme", tha Dr Valentin Fuster, kryeredaktor i revistës së Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, i cili drejtoi hulumtimin.

Pas faktorizimit të faktorëve tradicionalë të rrezikut për sëmundjet e zemrës, studiuesit gjetën se subjektet që flinin më pak se gjashtë orë ishin 27% më shumë gjasa të kenë arteriosklerozë në të gjithë trupin se ata që flinin shtatë deri në tetë orë. Pjesëmarrësit me gjumë të trazuar ishin 34% më shumë të prirur të kishin ndërtimin e pllakave sesa ata që flinin mirë.

"Këto rezultate nxjerrin në pah rëndësinë e zakoneve të gjumit për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare", shkruan autorët e studimit.

Ndikimi i gjumit të keq

Ndikimi i gjumit të dobët në shëndetin tonë është i dokumentuar mirë. Shkenca e ka lidhur gjumin e varfër me presionin e lartë të gjakut, sistemin e dobët imunitar, shtimin në peshë, mungesë të dëshirës seksuale, ndryshim të disponimit, paranojë dhe rrezik më të lartë të diabetit, goditje në tru, sëmundje kardiovaskulare dhe disa kancere.

Një studim i bazuar në laboratorë gjumi zbuloi se njerëzit që kishin fjetur më pak se gjashtë orë në natë për dy javë - dhe që mendonin se ishin mirë - vepronin keq në testet njohëse dhe refleksiket, njëjtë si njerëzit që ishin të privuar nga gjumi për dy netë të plota.

Një mungesë kronike e gjumit është gjithashtu e lidhur ngushtë me ankthin dhe depresionin, pasi trupi përpiqet të përballojë stresin e përgjumjes. Ka edhe fakte në rritje se gjumi i varfër në fillim të jetës mund të çojë në zhvillimin e pllakave dhe tangles që shkaktojnë alzaimer dhe llojet e tjera të dementias.

Gjumi është kritik për përtëritjen e trupit. Gjumi i thellë, lloji që vjen vetëm pas një cikli të plotë, është i nevojshëm për trupin për të liruar hormonet e dizajnuara për të riparuar qelizat dhe për të ndërtuar indet në trup dhe në tru.

Mund të flini më mirë

Varet nga ju që të përmirësoni gjumin dhe mund ta bëni këtë duke trajnuar trurin. Filloni duke përcaktuar mjedisin tuaj të gjumit dhe të krijoni një rutinë relaksuese për gjumë. Është ajo përsëritje që do të trajnojë trurin tuaj për të pikasur se ka ardhur koha për shlodhje dhe gjumë. Temperaturat e ulëta në dhomë gjumi, ndriçimi i zbehtë, bërja e një banjë të ngrohtë ose dushi, dhe dëgjimi i muzikës qetësuese janë metoda të mira për t'u provuar.

Dhe mos harroni stërvitjen. Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit të SHBA-ve, qoftë edhe 10 minuta ecje në këmbë, ngarje biçiklete ose stërvitje të tjera aerobike, mund të "përmirësojë në mënyrë drastike cilësinë e gjumit të natës"./Oculus News
Previous Post Next Post