Si të detoksifikojmë tërësisht Trurin për Mendje të Pastër

vajzë bionde me flutura mbi kokë
 

 Nuk është vetëm shtëpia jonë që ka nevojë për një pastrim të mirë herë pas here, por për të mirën e shëndetit tonë mendor, edhe truri ka nevojë për "pastrim". Më poshtë do të gjeni 15 nga mënyrat më të mira për të "zhbllokuar" mendjen, gjë që do t'ju lejojë të ndjeheni më pozitiv dhe relaksues:

1. Shëtisni përditë në natyrë


pemë në natyrë

Hulumtimet tregojnë se prania në natyrë është shumë qetësues për mendjen dhe shpirtin. Në fakt një studim i vitit 2015 nga Universiteti i Stanfordit zbuloi se një shëtitje ose udhëtim më këmbë për 90-minuta në një rajon natyror i bënte njerëzit të ndiheshin më të lumtur dhe më të relaksuar, duke zvogëluar kështu rrezikun e depresionit.

2. Eliminoni personat toksikë nga jeta juaj


burrë që ka veshur maskë anti-gaz

Pa marrë parasysh nëse është një anëtar i familjes ose dikush që keni qenë afër me vite, nuk ka arsye për të mbajtur një person toksik rreth jush, nëse marrëdhënia me të thjesht ju bën të pakënaqur. Këta persona ndikojnë në marrëdhëniet e tjera tuaja gjithashtu, ose shtojnë stres të panevojshëm dhe drama në jetën tuaj, kështu që thjesht duhet t'i eliminoni lidhjet me to.   

3. Largojeni rrëmujën në shtëpi


grua që ngrihet nga krevati

Rregulli në shtëpi mund të bëjë mrekullira për shëndetin mendor. Pasi të kesh një hapësirë ​​të pastër për të kaluar kohën, do largosh ndjenjën e zhurmshme dhe të theksuar nga mjedisi yt. Kjo do t'ju çojë në një lloj ndjenje më të lehtë dhe me energji.  

4. Mendohuni mirë për dietën tuaj


fruta dhe perime

Nuk mund ta ushqejmë shpirtin siç duhet nëse nuk i jepim trupit ushqimet e nevojshme. Nëse dieta juaj është e mbushur me ushqime "plehërash" dhe mungesa të frutave dhe perimeve, atëherë duhet të filloni të rishqyrtoni ushqimin. Edhe konsumi i një molle ose banane për mëngjes do t'ju bëjë të ndiheni më mirë fizikisht dhe emocionalisht.

5. Largojeni celularin pas orës 20:00

Për të pasur vërtetë një hapësirë ​​personale, si dhe për t'i dhënë trurit një shans për t'u çlodhur, zgjidhni një kohë të caktuar gjatë darkës, kur do ta fikni telefonin ose të aktivizoni metodën "aeroplan". Me çaktivizimin e telefonit, të keni shansin të gëzoheni që jeni rreth njerëzve në jetën tuaj pa u shpërqendruar.

6. Mësoni si të gatuani një vakt

Merrni kohën e nevojshme për të punuar me receta që kurrë nuk keni tentuar më parë, dhe së shpejti do shpërbleheni me më shumë se vetëm një vakt të shijshëm në fund. Sipas një studimi të vitit 2016 i botuar në ournal of Positive Psychology pohon se një proces i tillë nxit lumturinë dhe kreativitetin, duke i dhënë mendjes tuaj një nxitje shumë të nevojshme.

7. Bëni një dush relaksues

Një dush i ngrohtë është mënyra e përsosur për të pastruar mendjen. Në vend që të blini një shampo komerciale me etiketë të bukur në supermarket, përdorni opsione natyrore, duke mbushur ujin e vaskës me feta dhe lëvore të frutave të stinës ose vajra esencial vendi!

8. Filloni të jeni më egoistë

Edhe pse mund të ndihet shumë egoiste për të bërë gjëra për veten tuaj, është mirë që kjo ndjenjë të eleminohet. Jepini vetes mundësinë për të detoksifikuar dhe pastruar trurin duke shpenzuar disa kohë shtesë për t'u fokusuar në dëshirat dhe nevojat tuaja. Shëndeti emocional duhet gjithmonë të vijë më parë, sepse nëse nuk mund të kujdesesh për veten, si mund të presësh t'u shërbesh të tjerëve?

9. Mësoni si të meditoni

Meditimi mund t'ju ndihmojë të relaksoheni, të luftoni stresin dhe ankthin, dhe, siç theksojnë një sërë psikologësh, " të rivendosni paqen e brendshme". Kur bëhet fjalë për detoksifikim të mendjes, nuk ka asgjë më të mirë se një seancë meditimi 10-minutësh për t'ju ndihmuar të fitoni disa qartësi.

10. Bëni një udhëtim vetëm

Udhëtimi me familjen, miqtë ose një tjetër të rëndësishëm mund të jetë kënaqësi dhe shpërblim, por të shkoni të vetëm është një mënyrë emocionuese dhe efikase për të pastruar mendjen. Bëni një udhëtim për t'u mbushur me çdo gjë që ju bën të lumtur, dhe asnjë grimë energjie negative apo shpërqendrimi nga të tjerët.

11. Mos e krahasoni më veten me të tjerët

Në botën e sotme, për shkak të ndikimit të mediave, është e pamundur të mos e krahasoni veten me të tjerët. Problemi është se duke qenë vazhdimisht në kërkim të një versioni iluzionuse të botës, kjo mund të dëmtojë seriozisht mirëqenien mendore. Kjo është arsyeja pse duhet ta bëni atë një pikë për t'u përqëndruar në atë që doni për veten në vend të asaj që mendoni se ju mungon. Shpirti juaj ndiehet shumë më mirë.

12. Rimendojeni punën tuaj të tanishme

Nëse puna që bëni është duke ju shkaktuar dëm për shëndetin mendor, atëherë mund të keni nevojë të rishikoni nëse është me të vërtetë e vlefshme të vazhdoni. Nëse kjo lidhet me një shef toksik, një mungesë e thjeshtë e përmbushjes, ose bashkëpunëtorë të tmerrshëm, mos u frikësoni për t'i shkundur gjërat. Merrni një shans dhe shkoni pas ëndrrave tuaja, çfarëdo që të jenë, dhe të jeni të sigurtë që të shpëtoheni nga ndjenjat negative.

13. Mbajeni teknologjinë larg dhomës gjumit

Duke pasur teknologji në dhomën e gjumit, kjo jo vetëm që ndikon në gjumin tuaj, por edhe në shëndetin mendor. Ndërkohë që jeni duke u shtrirë pranë telefonin, thjeshtë po e ushqeni veten me të dhëna të panevojshme. Pushimi pa teknologji do t'ju lejojë ttë flini duke ndier shumë më shumë dritë dhe qetësi në shpirt.

14. Bëni kontakt me emocionet tuaja

Në shoqërinë perëndimore, shfaqja e emocioneve konsiderohet si shenjë e dobësisë. Sidoqoftë, kjo duhet të ndryshojë, përderisa kontakti me emocionet është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar mendjen.

15. Filloni leximin përsëri

Sa kohë keni që nuk keni lexuar një libër të vërtetë? Nëse ka shumë kohë, atëherë rekomandojmë të filloni menjëherë. Kjo për shkak se leximi jo vetëm që nxit trurin dhe lehtëson stresin, por gjithashtu bën të ndihemi më mirë në përgjithësi./Oculus News

Previous Post Next Post