Tërmetet më Vdekjeprurës në Historinë e Regjistruar Njerëzore

 Padyshim që tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri ishte ndër më vrastarët që ka parë historia e tërmeteve në shqipëri, mbase më vdekjeprurësi. Por në fakt kapriçot e natyrës janë normale në kontekstin global, po t'i hedhim një vështrim tërmeteve më gjakatare të historisë njerëzore.


Tërmetet më Vdekjeprurëse në Historinë e Regjistruar Njerëzore

Një vështrim të tërmeteve të rregjistruar më katastrofike në historinë e njerëzimit na jep një këndvështrim më kuptimplotë në lidhje me tërmetet dhe mbase mund të nxisë që ndërtuesit, arkitektët dhe supervizorët të bëjnë kujdes në punën e tyre. Tërmeti i 11 Marsit 2011, dhe tsumani që preku Japoninë lindore nuk janë përfshirë këtu sepse vdekjet e shkaktuara ishin rreth 15,000, janë më pak se ato q[ po listojmë më poshtë. Burimet: Sondazhi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara dhe Enciklopedia Britannica.

1: Shensi, Kinë, 23 janar 1556

Magnituda rreth 8, rreth 830,000 vdekje.

Ky tërmet ndodhi në provincën Shaanxi (dikur Shensi), Kinë, rreth 570 kilometra në lindje-verilindje të Xi'an, kryeqyteti i Shaanxi. Më shumë se 830,000 njerëz vlerësohet të jenë vrarë. Dëmi u shtri rreth 330 kilometra  në verilindje të epiqendrës, me raporte sa Liuyang në Hunan, deri 759 kilometra larg. Efektet gjeologjike të raportuara me këtë tërmet përfshinin çarje në tokë, ngritje të tokës, ulje, rrjedhje baltovine dhe rrëshqitje të dheut. Shumica e qyteteve në zonën e dëmtimit raportuan se muret e qytetit u rrënuan, shumica për të gjitha shtëpitë u rrënuan dhe shumë prej qyteteve raportuan çarje të tokës me ujë që dilte jashtë.

2: Tangshan, Kinë, 27 korrik 1976

tërmet në Tangshan, Kinë, 27 korrik 1976

Magnituda 7.5. Shifra zyrtare e viktimave është 255,000 vdekje. Numri i vlerësuar i vdekjeve shkon deri në 655,000.

Dëmi shtrihet deri në Pekin. Ky është ndoshta numri më i madh i vdekjeve nga një tërmet në katër shekujt e fundit, dhe i dyti më i madh në historinë e regjistruar.

3: Alepo, Siri, 9 gusht 1138

Madhësia nuk dihet, rreth 230,000 vdekje.

Llogaritë bashkëkohore thoshin se muret e qytetit të dytë më të madh të Sirisë u shkatërruan dhe shkëmbinjtë u kaskonduan nëpër rrugë. Kështjella e Helebit u shemb, duke vrarë qindra banorë. Megjithëse Alepo ishte komuniteti më i madh i prekur nga tërmeti, ka të ngjarë të të mos ketë pësuar dëmet më të këqija. Kryqtarët evropianë kishin ndërtuar një kështjellë në Harim, aty afër, e cila u rrafshua nga tërmeti. Një kështjellë muslimane në Al-Atarib u shkatërrua gjithashtu, dhe disa qytete më të vogla dhe kështjella të drejtuara u kthyen në rrënoja. Tërmeti u tha se u ndje edhe larg Damaskut, rreth 220 milje në jug. Tërmeti i Alepos ishte i pari nga disa që ndodhën midis 1138 dhe 1139 që shkatërruan zonat në veri të Sirisë dhe Turqinë perëndimore.

4: Sumatra, Indonezi, 26 dhjetor 2004

tërmet në Sumatra, Indonezi, 26 dhjetor 2004

Magnituda 9.1, 227,898 vdekje.

Ky ishte tërmeti i tretë më i madh në botë që nga viti 1900 dhe më i madhi që nga viti 1964 që nga Prince William Sound, tempulli i Alaskës. Në total, 227.898 njerëz u vranë ose u zhdukën zyrtarisht dhe rreth 1.7 milion njerëz u zhvendosën nga tërmeti dhe tsunami pasues në 14 vende në Azinë e Jugut dhe Afrikën Lindore. (Në janar 2005, numri i të vdekurve ishte 286,000. Në prill 2005, Indonezia uli vlerësimin e saj për numrin e humbur me mbi 50,000.)

5: Haiti, 12 janar, 2010

Magnituda 7.0. Sipas vlerësimeve zyrtare, 222.570 njerëz të vrarë.

tërmet në Haiti, 12 janar, 2010

Sipas vlerësimeve zyrtare, 300,000 u plagosën gjithashtu, 1.3 milion të zhvendosur, 97.229 shtëpi të shkatërruara dhe 188.383 të dëmtuara në zonën Port-a-Prince dhe në pjesën më të madhe të Haitit Jugor. Kjo përfshin të paktën 4 njerëz të vrarë nga një cunami vendas në zonën e Petit Paradis afër Leogane. Valët e Tsunamit u raportuan gjithashtu në Jacmel, Les Cayes, Petit Goave, Leogane, Luly dhe Anse a Galets.

6: Damghan, Iran, 22 Dhjetor 856

Magnituda nuk dihet, rreth 200,000 vdekje.

Ky tërmet goditi një shtrirje prej 350 kilometra nga Irani verilindor, me epiqendër direkt në jug të qytetit të Demghan, i cili ishte kryeqyteti atëherë. Shumica e qytetit u shkatërrua, si dhe zonat fqinje. Rreth 200,000 njerëz u vranë.

7: Haiyuan, Ningxia, Kinë, 16 dhjetor 1920

Me magnitudë 7.8, rreth 200,000 vdekje.

tërmet Haiyuan, Ningxia, Kinë, 16 dhjetor 1920

Ky tërmet solli shkatërrim të plotë në zonën Lijunbu-Haiyuan-Ganyanchi. Mbi 73,000 njerëz u vranë në Qarkun Haiyuan. Një rrëshqitje e tokës varrosi fshatin Sujiahe në Qarkun Xiji. Më shumë se 30,000 njerëz u vranë në Qarkun Guyuan. Pothuajse të gjitha shtëpitë u rrënuan në qytetet Longde dhe Huining. Rreth 200 kilometra katrorë të lëkundjeve sipërfaqësore u panë nga Lijunbu përmes Ganyanchi deri në Jingtai. Kishte një numër të madh rrëshqitjesh të dheut dhe çarje tokësore në të gjithë zonën epiqendrore. Disa lumenj u dëmtuan, të tjerë ndryshuan kursin.

8: Ardabil, Iran, 23 mars, 893

Magnituda nuk dihet, rreth 150,000 vdekje

Kujtimet për tërmetin masiv Damghan (shih më lart) mezi ishin zbehur kur vetëm 37 vjet më vonë, Irani u godit përsëri nga një tërmet i madh. Këtë herë kushtoi 150,000 jetë dhe shkatërroi qytetin më të madh në pjesën veriperëndimore të vendit. Zona u godit përsëri nga një tërmet fatal në vitin 1997.

9: Kanto, Japoni, 1 Shtator 1923

Magnituda 7.9, 142.800 vdekje.

tërmet Kanto, Japoni, 1 Shtator 1923

Ky tërmet solli shkatërrim ekstrem në zonën Tokio-Yokohama, si nga tërmeti ashtu edhe nga zjarret e mëpasme, të cilat dogjën rreth 381,000 nga më shumë se 694,000 shtëpi që u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht. Edhe pse shpesh njihet si Tërmeti i Madh i Tokios (ose Zjarri i Madh i Tokios), dëmi ishte më i rëndë në Yokohama. Gati 2.3 metra ngritje mbi nivelin e detit të përhershme u vunë re në bregun verior të Sagami dhe zhvendosjet horizontale deri në 15 metra u matën në Gadishullin Boso.

10: Ashgabat, Turkmenistan, 5 tetor 1948

Magnituda 7.3, 110,000 vdekje.

 Ashgabat, Turkmenistan, 5 tetor 1948

Ky tërmet solli dëme ekstreme në Ashgabat (Ashkhabad) dhe fshatrat e afërta, ku u rrënuan pothuajse të gjitha ndërtesat me tulla, strukturat e betonit u dëmtuan rëndë dhe trenat e mallrave dolën nga binarët. Dëmtime dhe viktima kanë ndodhur edhe në zonën Darreh Gaz në Iranin fqinj. Thyerje sipërfaqësore është vërejtur në veri-perëndim dhe juglindje të Ashgabat. Shumë burime rendisin rreth 10,000 viktima, por një njoftim i lajmeve nga qeveria e sapo pavarur më 9 dhjetor 1988, këshilloi që numri i saktë i vdekjeve ishte 110,000. (Turkmenistani kishte qenë pjesë e Bashkimit Sovjetik, i cili prirej të minimizojë numrat e vdekjeve nga katastrofat natyrore të bëra nga njeriu dhe nga ato natyrore.)
Previous Post Next Post