Zbulohet receta më e lashtë në botë me mish deleje

Zbulohet receta më e lashtë në botë me mish deleje
 
 Disa shkencëtarë dhe ekspertë të fushës së kulinarisë në kanë arritur të zbërthejnë një recetë gatimi mbi 4000 vjeçare që besohet të jetë më e hershmja në botë.

Receta që është e gdhendur në gur besohet se i përket Babilonisë së lashtë dhe analizat sugjerojnë të jetë shkruar rreth vitit 1740 para Krishtit.

Babilonia e lashtë ndodhet në ditët e stome në Irakun, Sirinë dhe Turqinë e sotme.

Kjo recetë njihet si Tuh’ dhe mendohet të jetë një shije fantastike nga lashtësia.

Përbërësit:

Gjysmë kilogramë mish deleje (tul) e prerë në copa

Zbulohet receta më e lashtë në botë me mish deleje
 
Gjysmë filxhan çaji dhjamë deleje (Për një gatim më të shëndetshëm AgroWeb ju këshillon të përdorni vaj ulliri)

1 qepë e vogël e prerë hollë

Gjysmë luge çaji me kripë

450 gramë panxhar i qëruar dhe i prerë në copa

Gjysmë filxhan çaji koriandër të grirë imët (i gjeni në pikat ku shiten erëza)

1 fixhan çaji barishte qepësh të grira hollë

1 lugë gjelle fara kimnoni (i gjeni në pikat ku shiten erëza)

1 gotë birrë

Gjysmë filxhani ujë

Gjysmë filxhani me presh të prerë në copa

2 thelbinj hudhër, të qëruar e të shtypur.

Për garniturën
Gjysmë filxhan çaji me koriandër të freskët e të prerë hollë

Gjysmë filxhan çaji me qepë të njoma të lara e të prera hollë

2 lugë gjelle fara koriandre të shtypura.

Përgatitja

Merrni një tenxhere të madhe dhe vendoseni në zjarr.

Hidhni aty yndyrën dhe kur ajo të jetë shkrirë, shtroni copat e mishit në një shtresë të vetme.

Ngrijeni temperaturën e sobës dhe lejoni që të valojë mishi për pak deri sa të avullojë i gjithë lëngu.

Më pas shtoni qepët dhe prisni deri sa ato të bëhen transparente nga temperatura.

Shtresa e rradhës është kripa, fetat e panxharit, koriandra e freskët, qepët e njoma dhe kimnoni.

Përziejini lehtë me lugë druri por pa prishur renditjen në tenxhere dhe më pas kur të jetë shteruar lëngu, shtoni birrën dhe ujin.

Pasi të ketë marrë valë, uleni temperaturën dhe hidhni preshin dhe hudhrën.

Mbylleni kapakun e tenxheres dhe lërini përbërësit të valojnë për rreth një orë ose deri salca e formuar të trashet mjaftueshëm.

Qepën e njomë të mbetur bashkë me koriandrën shtypini deri sa të formoni një salcë homogjene.

Kur gjella të jetë përfunduar, hidheni në pjata dhe pasurojeni me farat e koriandrës dhe salcën me qepën e njomë.

Kjo pjatë mund të serviret me oriz, bulgur, qiqra të ziera dhe bukë të thekur.
Previous Post Next Post