Trupi ia refuzon transplantin e dytë të fytyrës, e pamenduar zgjidhja

 Carmen përpara se të rrihej nga burri dhe më pas
 Carmen Blandin Tarleton nuk dëshiron të kthehet pas. Ajo po lufton për një fytyrë të tretë.

Tarleton, 12 vjet nga sulmi i burrit të saj me një shkop bejsbolli rifitoi jetën pas dhjetëra operacioneve dhe transplantimit në fytyrë të vitit 2013. Ajo mund të luante piano. Dhe një korne sintetike e ndihmoi të shohë nga një sy, duke e lejuar atë të gjente rrugën e saj rreth Manchesterit.

Për vite me radhë, konturet e fytyrës së saj të re janë fryrë duke refuzuar sukseset e mjekëve në trajtimin e saj. Por tani, në moshën 51 vjeç, me anët e gjakut të prera dhe lëkura e saj të fytyrës duke u nxirë dhe po vdes, sistemi imunitar i Tarletonit po e kundërshton plotësisht fytyrën e saj të re.

Kjo e ka detyruar atë të përballet me dy mundësi të vështira: Një fytyrë tjetër të re, ose nëse indiet e saj dështojnë me shpejtësi, t'i nënshtrohet rindërtimit të fytyrës së saj origjinale - dhe të kthehet në shëmtimin që la pas gjashtë vjet më parë.

"Të gjithë e dimë se jemi në ujëra të paeksploruar," i tha ajo Boston Globe. "Unë nuk do të më duhej të kaloja një dështim katastrofik".

Organet e transplantuara, si veshkat, zemrat dhe mushkëritë, zakonisht kanë një jetëgjatësi të kufizuar në trupat e tyre të rinj. Por mjekët paralajmërojnë që fusha e transplanteve të fytyrës është ende eksperimentale, pa studime afatgjata ose vlerësime të rrezikut për të udhëhequr kirurgët në një procedurë të kryer vetëm rreth 40 herë në të gjithë botën, raportoi Associated Press.

"Ka kaq shumë të panjohura dhe kaq shumë gjëra të reja që ne po zbulojmë," tha Bohdan Pomahac, drejtor i transplantimit të kirurgjisë plastike në Spitalin e Brigamit dhe Boston të Bostonit dhe një nga kirurgët e Tarleton. "Nuk është me të vërtetë jo reale të shpresosh se fytyrat do të zgjasin gjatë gjithë jetës së pacientit."

Brian Gastman, një kirurg transplantimi në Klinikën Cleveland i cili drejtoi transplantimin e parë të fytyrës amerikane në vitin 2008, i tha Globit që gjithnjë e më shumë transplantime të fytyrës po dështojnë që nga fillimi i procedurës. "Ne të gjithë besojmë se çdo pacient ka të ngjarë të ketë nevojë për një ri-transplantim" në një moment të caktuar, tha ai.

Asnjë pacient i transplantimit të fytyrës në Shtetet e Bashkuara nuk ka humbur fytyrat e tyre të dhuruara, raportoi AP, megjithëse një burrë në Francë mori një transplant të dytë pasi trupi i tij e refuzoi të parën.

Tarleton është shprehur shumë në lidhje me sulmin dhe rimëkëmbjen e saj që filloi disa orë pasi burri i saj i hodhur e rrahu atë me një shkop bejsbolli dhe e lyu trupin e saj me benxinë, dhe dogji 80 përqind të trupit të saj dhe e la të verbër ligjërisht.

Ajo duroi gati 40 operacione në tre muaj, njoftoi Globe. Dhjetra transfuzione gjaku tronditën sistemin e saj imunitar dhe kur mori lëkurën e qafës dhe fytyrës së një donatori, hundën, buzët dhe një tufë muskujsh, nervash dhe arterie, fytyra e saj e re bombardoi sistemin e saj imunitar.

Mjekët e saj krijuan një zgjidhje të rrezikshme: Mbyllni sistemin e saj imunitar për t'i dhënë një shans fytyrës së saj të re, por duke e lënë atë në rrezik infeksioni.

Kjo funksionoi, dhe ajo ka qenë në gjendje të ecë përpara me jetën e saj. Tani përfshin nipërit e mbesat.

Por tani ajo pret një vendim nëse do të vazhdojë me një transplant tjetër ose të kthehet në fytyrën e saj të shpërfytyruar. Mjekët e saj inkurajohen nga sistemi i saj imunitar i rikuperuar. Por çështje të tjera kanë lindur gjatë rrugës. Kornea e saj sintetike dështoi, duke e lënë atë pothuajse plotësisht të verbër. Ajo aplikoi për një qen të trajnuar që të tregon rrugën.

"Këto nuk janë gjëra të zakonshme që nuk shkojnë mirë, por kur gjërat shkojnë keq, duhet të merreni me to," "i tha ajo Globit. "Do të kthehem atje ku kam qenë. Si, nuk e di. Do ta kaloj edhe këtë.''

Akoma, transplantimi ka lehtësuar dhimbjen e madhe për Tarleton, e cila vuante nga plagët në qafë që e vështirësuan lëvizjen e kokës. Ajo reduktoi mjekimin e saj kundër qetësuesve një vit pas transplantimit. Në vitet që pasuan, ajo shkroi një kujtim nga jeta e saj.
Ajo gjithashtu kalon kohën në pianon ku luan rrëfen këngë si kënga klasike e "Eagles",  "Desperado"; e pasigurt se cila fytyrë do të përshëndesë nipërit e saj në të ardhmen.
Previous Post Next Post