Shkencëtarët tentojnë të Klonojnë një kalë të ngordhur 42,000 më parë

 Kërriçi i gjetur në siberi dhe ilustrim i një mostre gjaku
 Një ekip shkencëtarësh koreanë dhe rusë në rajonin siberian të Yakutskit arritën të shpëtojnë mostra të pastra të gjakut të lëngshëm nga zemra e një kali 42.000-vjeçar të lashtë, i cili ishte ruajtur në permafrost (ngrirje).

Qëllimi i tyre? Për të mbledhur përfundimisht qelizat që janë të nevojshme për të "ringjallur" speciet e zhdukura përmes klonimit.

Kërriçi mashkull, i zbuluar në gusht 2018 në depresionin Batagaika, është një mostër e ruajtur jashtëzakonisht mirë, e cila i takon një specie të kuajve të njohur edhe si Lenskaya ose Lena, siç raportohet nga Times Siberian, të cilët populluan cepin e largët të Rusisë rreth 30,000 deri 40,000 vjet më parë.

Tani një ekip i përbashkët i Universitetit Federal Veri-Lindor në Yakutsk dhe Fondacioni i Kërkimeve Sooam Biotech Research i Koresë së Jugut ka filluar analizimin e mbetjeve me qëllimin e shprehur qartë të klonimit të kalit të epokës së akullnajave.

Semyon Grigoryev, kreu i Muzeut Mamuth në Yakutsk, tha për agjencinë ruse të lajmeve TASS se autopsia ka zbuluar "organet e ruajtura bukur" të kafshës, si dhe indet e muskujve që kanë ruajtur një "ngjyrë të kuqe natyrale të shëndetshme". Po ashtu, flokët, këmbët dhe pjesët e trupit të janë kryesisht të paprekura - një atribut fantastik duke pasur parasysh se "flokët e ruajtur janë një ndjesi shkencore, pasi të gjithë kuajt e mëparshëm të lashtë u gjetën pa flokë", tha Grigoryev.

Grigoryev tha ndër të tjera:

"Tani mund të themi se kjo është kafsha më e ruajtur më mirë e akullnajave e gjetur ndonjëherë në botë".

"Kërriçi ndoshta ka vdekur nga mbytja, duke gjykuar nga rezultatet e autopsisë," shtoi Grigoryev.

"Shumë baltë u gjet brenda traktit gastrointestinal të kalit", tha Grigoryev.

Megjithatë mbetet e paqartë nëse mund të rriten nga mostrat e gjakut të nxjerra deri më tani qelizat e duhura.

Nga ana tjetër, një ekip tjetër i shkencëtarëve japonez dhe rusë kan arritur të nxisin aktivitet në qelizat e një skeleti të një mamuthi të ruajtur mirë që daton 28.000 vjet më parë.

Shkencëtarët tentojnë të Klonojnë një kalë të ngordhur 42,000 më parë Shkencëtarët tentojnë të Klonojnë një kalë të ngordhur 42,000 më parë Reviewed by Oculus News on 5/13/2019 11:28:00 PM Rating: 5
Powered by Blogger.