Si dëshiron të ndjehesh? Ushqimi i duhur për çdo Gjendje Shpirtërore

Si dëshiron të ndjehesh? Ushqimi i duhur për çdo gjendje shpirtërore
 Ndiheni të hutuar, paarsyeshëm, shqetësuar, apo jo vetvetja? Sigurisht që nuk jeni vetëm. Ndërkohë që ndoshta mund të listoni një sërë strategjishë për të ndihmuar në përmirësimin e gjendjes shpirtërore ose të paktën për në drejtimin e duhur mendor, një nga mjetet më të thjeshta, por më të fuqishme të fuqisë së humorit, është: ushqimi.

Përveç faktin se ju bën të ndiheni më mirë, ekzistojnë ushqyes dhe ushqime të caktuara të cilat mund të ndryshojnë gjendjen shpirtërore në mënyra shumë specifike, nëse doni të ndiheni të fokusuar, të ngushëlluar, të energizuar ose diçka tjetër - dhe shpesh me efekte mjaft të menjëhershme. Ky nuk është manipulim reklamash për të shitur siç bëjnë me kafenë apo me çdo lloj pije alkolike - pasi çdo studim serioz e konfirmon se janë të dëmshme në çdo rast për shëndetin - dhe as thashethem për të marrë më shumë klikime në portal. Është mbështetur nga hulumtime të shumta. Në fakt, ekziston një fushë e tërë e shkencës e quajtur psikiatria ushqyese që studion lidhjen mes asaj që hani dhe si ndikon në gjendjen shpirtërore, mentalitetin dhe shëndetin mendor.

Si një trajnere e të ushqyerit dhe specialist i psikologjisë së ngrënies, dëshiroj edukimin e klientëve të mi në lidhje me ushqimin dhe gjendjen shpirtërore. Është një mënyrë mrekullisht e thjeshtë për t'u marrë me humorin dhe ditën tuaj. Thjesht bëjini vetes një pyetje të fuqishme para se të hani: Si dua të ndjehem? Pastaj përgatituni në përputhje me rrethanat.

Pjesa më e bukur: Mund të filloni të ushqeheni në këtë mënyrë që tani. Gjithçka duhet të dini është se cilat ushqime do ndihmojnë të ndhiheni në atë mënyrë që dëshironi. Këtu janë disa ide për të filluar.

Nëse dëshironi të ndiheni të fokusuar dhe të qartë:

Le të themi se ke një takim të rëndësishëm dhe duhet të jesh ekstra i mprehtë, ose po studion për një provim dhe dëshiron të ngarkosh veten tepër. Për t'u ndjerë më i/e përqendruar, ushqehuni me zarzavate jeshile (si lakërjeshile, apo spinaq), të cilat përmbajnë një shumëllojshmëri të vitaminave dhe antioksidantëve si vitamina K, lutein, folate dhe beta-karotene, për të cilat është vërtetuar të rrisin qartësinë mendore dhe ngadalësojnë uljen e nivelit konjitiv.

ushqime të jeshilëta, spinaq, lakërjeshile, lipjetë, pazi

Për të rritur thithjen nga trupi të këtyre ushqyesve të fuqishëm dhe për të korrur edhe më shumë doboshmëri mendore, mund të arrihet me disa yndyrna të shëndosha (avokado, gjalpë arre, salmon apo dhe fara kërpi!). Pse yndyrna? Për fillestarët, ato ndihmojnë në parandalimin e mpiksjeve të çrregullta dhe uljen e sheqerit në gjak, të cilat mund të mbajnë nivele të qëndrueshme të energjisë dhe të nxisin fokusin. Plus, rreth 60 për qind e trurit tuaj përbëhet nga DHA, një acid yndyror omega-3 që gjendet në peshq të yndyrshëm, arra dhe farëra, dhe algat, gjë që është kritike për mbështetjen e funksionit të trurit dhe humorit.

Përfshini disa erëza në vaktin tuaj. Hudhra, shafran i Indisë, xhenxhefil, kanellë, karafil, rigon, trumza dhe rozmarina, studimet kanë treguar se përmirësohen memorien dhe ndihmojnë në parandalimin e rënies së aftësive njohëse.

 Për përfitime maksimale, hiqni të gjitha pajisjet tuaja dixhitale dhe praktikoni ushqim të ndërgjegjshëm, duke shijuar çdo kafshim të shijshëm pa asnjë çorientim. Ushqimi juaj do të jetë edhe më i kënaqshëm emocionalisht.

Nëse doni të ndiheni të qetë:

Pas një dite të ethshme, ndonjëherë duhet vetëm të qëndroni në shtëpi dhe të relaksoheni. Diçka ju kujton një kohë të lumtur dhe të ëmbël në jetën tuaj, sjell ngrohtësi dhe ngushëllim të menjëhershëm.

Ndoshta si një fëmijë, do të doni bukë me gjalpë dhe sheqer, petulla me mjaltë apo sanduiçe. Bëni një version "të rritur" me bukë të thekur me gjalp bajame ose kikiriku.

gjalp bajame

Ose ndoshta ju vijnë kujtime të mrekullueshme nga filmat e preferuar për ju duke qëndruar në divan të mbuluar me batanije. Trajtojeni veten me një tas me kokoshka të thjeshta, me pak ushqyese ushqyese, rozmarinë, vaj ulliri dhe kripë deti në vend të gjalpit artificial. Versionet tuaja të larta të këtyre enëve që nxisin nostalgji do të ndihmojnë të sjellin atë ndjesi qetësie ndërsa merrni kalori të pakta dhe të dobishme.

 Dëshironi edhe më shumë qetësi: Rrufisni një pije të ngrohtë dhe qetësues me kamomili. Dhe mbani mend të ngadalësoni dhe të merrni disa herë frymë thellë - stresi i fundit.

Nëse doni të ndjeheni energjike dhe të fuqishme; të bëni stërvitje apo të bëni një punë që kërkon forcë:

Një nga mënyrat më të mira për të qëndruar energjikisht gjatë gjithë ditës është të marrësh një përzierje të shëndetshme të proteinave, carbohidrateve dhe yndyrave sa herë që ushqeheni dhe nëse nuk e keni gjetur se diçka që funksionon posaçërisht për ju, mos prisni shumë gjatë apo në mes të ngrënies. Kur ju jeni të uritur, sheqeri juaj i gjakut bie dhe mund të jetë e vështirë të qëndroni optimistë për ndonjë gjë.

karbohidrate, proteina, dhe yndyrna

 Merrni parasysh fillimin e ditës me një mëngjes të "makro-balancuar". Lëngje që përfshijnë proteina bimore, fruta, avokado, ose gjalpë arre, do t'ju bëjë të ndjeheni vigjilent (dhe të kënaqur) më shumë se një version i të gjitha frutave ose të një lëngu jeshil,.

Dhe në vend që të arrini për atë filxhan të dytë të kafesë, provoni çajin e malit. Çaji malit përmban një aminoacid që promovon prodhimin e "alfa-valëve" të trurit (e ngjashme me atë që do të përjetonit me meditim), gjë që rezulton me një nxitje natyrale të energjisë pa u ndeshur me kafenë.

Për t' ndjerë edhe më të fortë dhe të fuqishëm, kontrollojeni këtë me mendimet tuaja gjatë gjithë ditës. Ndërsa hani, kujtohuni: "Unë jam duke e ushqyer veten me ushqim të mahnitshëm, ndihem i/e fortë, unë jam duke i dhënë përparësi vetes". Fjalët që ju thoni vetes drejtpërsëdrejti ndikojnë në humorin tuaj - prandaj flisni me veten si me një mik të vërtetë, jo me dhunë dhe egërsi.

Nëse doni të ndiheni të sigurt dhe të ndritshëm:

Le të jemi të ndershëm: Kush nuk dëshiron të shkëlqejë nga brenda? Për të filluar, më shumë ushqime me vitaminë C, e cila është e mahnitshme për trurin, sistemin imunitar dhe madje edhe lëkurën tuaj. Frutat dhe perimet si manaferrat, portokallet, limonat, limet dhe specat djegës janë të mbushura me vitaminë C, e cila stimulon prodhimin e kolagjenit në trupin tonë dhe e mban lëkurën të fortë dhe rinore. Absorbimi më i madh i vitaminës C ka qenë gjithashtu i shoqëruar me një humor të përmirësuar dhe me nivele më të ulta të ankthit, të cilat ndikojnë shumë në nxitjen e ndjenjave të besimit. Plus, të gjitha ato ngjyra të ndritshme në pjatën tuaj mund të jenë të mjaftueshme për t'ju dhënë një shkëndijë të vogël optimizmi në mes të një dite të zymtë.

usqhime që përmbajnë vitaminë c, portokalle, speca, hudhra

Pasi të keni ngrënë këtë "ylber", mos harroni të hidratoheni. Hani më shumë ushqime që kanë një përmbajtje natyrale të lartë të ujit (si kastravec, selino dhe shalqi) dhe pini ujë ose çaj bimor gjatë ditës për të mbajtur veten plotësisht të hydratuar. Edhe dehidrimi i butë mund të ndikojë në humorin tuaj, duke e bërë më të vështirë të mendoni në mënyrë të qartë dhe të bëjë që detyrat e zakonshme t'ju duken të vështira.  
Previous Post Next Post