Gjuetari i rinocerontëve vritet nga elefanti dhe hahet nga luanët në Afrikën e Jugut

Gjuetari i rinocerontëve vritet nga elefanti dhe hahet nga luanët në Afrikën e Jugut
 Tufë luanësh në Afrikën e Jugut

 Autoritetet e parkut në Afrikën e Jugut thanë se ata gjetën mbetjet e një gjuetari rinocerontësh, që ata besonin se ishte vrarë nga një elefant para se eshtrat e tij të "përpihen" nga një tufë luanësh një javë më parë.

Në një deklaratë të lëshuar nga Parqet Kombëtare të Afrikës së Jugut të premten, shërbimi i parkut tha se familja e viktimës tha se ishin njoftuar për vdekjen e tij nga bashkëpunëtorët e tij të supozuar.

Familja tha se u ishte thënë se viktima ishte "vrarë nga një elefant", ndërsa ai dhe bashkëpunëtorët e tij të dyshuar ishin në Kruger National Park, e cila ndodhet në verilindje të Afrikës së Jugut dhe është një nga rezervat më të mëdha të Afrikës për rinocerontët.

Familja më pas njoftoi policinë lokale, e cila menjëherë organizoi një skuadër kërkimi, tha shërbimi i parkut.

Deri në të enjten në mëngjes zyrtarët ishin në gjendje të gjenin trupin e viktimës pas marrjes së informatave të mëtejshme kur katër prej bashkëpunëtorëve të supozuar të viktimës u arrestuan një ditë më parë.

"Gjatë këtij kërkimi u zbuluan mbetjet e një," tha shërbimi i parkut. "Indikacionet e gjetura në vendngjarje sugjeronin se një tufë luanësh kishte ngrënë mbetjet duke lënë vetëm një kafkë njerëzore dhe një palë pantallona".

Ekzekutivi drejtues i Parkut Kombëtar Kruger, Glenn Phillips, i shprehu ngushëllimet e tij familjes së viktimës në një deklaratë.

"Hyrja në Parkun Kombëtar të Kruger në mënyrë të paligjshme dhe në këmbë nuk është diçka e mençur, ka shumë rreziqe dhe ky incident është dëshmi e kësaj," tha Phillips në një deklaratë. "Është shumë e trishtueshme të shohësh vajzat e të ndjerit të zisë për humbjen e babait të tyre, dhe më keq akoma, vetëm duke qenë në gjendje të rimëkëmbin shumë pak nga eshtrat e tij".

Katër bashkëpunëtorët e dyshuar të viktimës janë aktualisht në paraburgim dhe do të "paraqiten në gjykatë në kohën e duhur", shtoi shërbimi i parkut.
Previous Post Next Post