Papa Françesku refuzon të puthet në dorë për shkak të mikrobeve


 Papa Françesku ka shpjeguar misterin se pse e tërhiqte dorën nga puthjet e adhuruesve, duke argumentuar se ishte një thjeshtë "çështje e higjienës".

Zëdhënësi i Vatikanit Alessandro Gisotti tha se Papa ishte i shqetësuar për mikrobet kur takoi katolikët të mërkurën e kaluar.

Videoja që tregon Papa Francisin që largon dorën nga njerëzit që u përpoqën ta puthnin u bë virale.

Kritikët konservatorë e akuzuan atë për shmangien e traditës shekullore.

A është Papa Francis lamtumira e traditës së puthjes së dorës?


Papa nuk polemizoi.

"Ishte një çështje e thjeshtë e higjienës," shpjegoi zoti Gisotti të enjten, duke u thënë gazetarëve se ai e kishte pyetur Papa Francis për këtë.

Z. Gisotti tha se me kaq shumë njerëz që po rreshtuan për të parë Papa në Sheshin e Shën Pjetrit, ai ishte i vetëdijshëm për rrezikun e përhapjes së mikrobeve.

Kreu 82-vjeçar i Kishës Katolike thuhet të jetë "i kënaqur" nga polemika, një ndihmës i papës i tha agjencisë së lajmeve Reuters.

Z. Gisoti shtoi se Papa "i pëlqen të përqafojë njerëzit dhe të përqafohet nga njerëzit" dhe se ai ishte i lumtur që njerëzit ta puthin unazën e tij papale në grupe të vogla.
Papa Françesku refuzon të puthet në dorë për shkak të mikrobeve Papa Françesku refuzon të puthet në dorë për shkak të mikrobeve Reviewed by Oculus News on 3/29/2019 11:46:00 PM Rating: 5
Powered by Blogger.