Xhorxh Soros, Europa si Bashkimi Sovjetik i 1991-shit, në prag të greminës

 Miliarderi George Soros ka paralajmëruar se Bashkimi Evropian duket të jetë "në prag të kolapsit", njëjtë si Bashkimi Sovjetik në vitin 1991.

Në një hapësirë për opinionin për The Guardian të mërkurën, Soros argumentoi se Evropa po shkonte "në përgjumjen e harresës", në mes të një rritjeje në ndjenjave anti-BE. "Njerëzit e saj duhet të zgjohen para se të jetë tepër vonë," shkroi ai.

"Nëse nuk e bëjnë këtë, Bashkimi Evropian do shkojë në rrugën e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. As udhëheqësit tanë e as qytetarët e zakonshëm duket se nul e kuptojnë se po përjetojmë një moment revolucionar, se spektri i mundësive është shumë i gjerë dhe se rezultati përfundimtar është kështu shumë i pasigurt."

Ish kreu i UKIP, bitaniku Nigel Farage, tani me Partinë e sapo formuar të Brexit, i bëri 'tweet' dhe u përgjigj: "Jam i kënaqur që BRSS u zhduk dhe shpresoj që BE të shkojë në të njëjtën rrugë. Këto komente tregojnë mendësinë e vërtetë të Soros."
Xhorxh Soros, Europa si Bashkimi Sovjetik i 1991-shit, në prag të greminës

Soros tha se pika tjetër e "ndryshimit" do të ishin zgjedhjet e ardhshme parlamentare në maj të këtij viti. "Për fat të keq, forcat anti-BE do të gëzojnë një avantazh konkurrues", tha ai.

Financieri i njohur hungarez-amerikan ka mbushur dhjetëra miliona dollarë në 'kauzat' e krahut të majtë në mbarë botën, duke përfshirë grupet pro-refugjatë të lidhura me krizën e migrantëve evropianë dhe trazirat anti-policore në SHBA.

Në shkurt të vitit të kaluar u zbulua se Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të miliarderit kishin hedhur qindra mijëra paund në një fushatë që kërkonte të sabotonte vendimin e 2016 të votuesve britanikë për t'u larguar nga BE.

Ai është përplasur në mënyrë të përsëritur me qeveritë euroskeptike, veçanërisht Grupi i Visegradit të Evropës Qendrore në Republikën Çeke, Poloninë, Sllovakinë dhe Hungarinë e tij, e cila i ka akuzuar organizatat joqeveritare të mbështetura nga Soros që veprojnë si "një mafie".

Por ai tha se ekziston një kërcënim në rritje nga partitë anti-BE brenda vendeve më të mëdha të bllokut, përfshirë Gjermaninë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Italinë.

Duke shkruar në Guardian, Soros ankohej për "sistemin e vjetër të partive në shumicën e vendeve evropiane" dhe "mungesën e mjeteve ligjore për disiplinimin e shteteve anëtare që shkelin parimet mbi të cilat BE u themelua".

"Struktura e vjetëruar e partisë" që pengonte "vullnetin popullor për të gjetur shprehje të duhur" ishte e dukshme në Britani, tha ai, ku të dy partitë, Laburistët dhe Konservatorët janë "të ndarë nga brenda", në këtë çështje.

Ai tha se shanset që marrëveshja Brexit, e përshkruar gjerësisht nga Kryeministri Theresa Maj, do të refuzohet përsëri[

Britania ka planifikuar të largohet nga BE më 29 mars, por kryenegociatori i majit ishte në krye në një bar të Brukselit të hënën në mbrëmje duke sugjeruar se kjo datë do të kthehej mbrapsht nëse deputetët nuk do të votojnë për marrëveshjen muajin e ardhshëm.

Në lidhje me Italinë, Soros tha se BE-ja kishte bërë një "gabim fatal" në 2017 duke zbatuar në mënyrë rigoroze marrëveshjen e Dublinit, e cila kërkon që kërkesat për azil të përpunohen në vendin e parë ku personi arrin.

"Kjo çoi (elektoratin italian kryesisht pro-evropian dhe pro-imigracionit në krahët e partisë anti-evropiane dhe Lëvizjen pesë yje, në zgjedhjet e vitit të kaluar", tha ai.

Zëvendëskryetari i ri i linjës së ashpër të vendit Matteo Salvini ka marrë një qasje të tolerancës zero, duke refuzuar që anijet e OJQ-ve të transportojnë emigrantë në portet e Mesdheut të italisë.

Soros tha se partia më dominuese në të kaluarën, ishte në rrëmujë, duke lënë shumë votues pro-evropianë pa parti, për të votuar. Ai tha se situata me aleanca trans-evropiane ishte "edhe më e keqe".

Partia Popullore Evropiane, partia më e madhe në Parlamentin Evropian me 215 nga 751 vende, ishte "pothuajse tërësisht pa principe, siç dëshmohet nga gatishmëria e saj për të përqafuar partinë e Fideszit të kryeministrit hungarez Viktor Orban në mënyrë që të ruajë shumicën e saj dhe të kontrollojë alokimin e vendeve të punës në BE".

"Forcat anti-evropiane mund të duken të mira në fillim: të paktën ata kanë disa parime, edhe nëse janë të urryer", tha ai. "Udhëheqja e tanishme të kujton byrotë pilitike kur Bashkimi Sovjetik u shemb, duke vazhduar të nxjerrë dekretet sikur të ishin ende të rëndësishme".

Soros shtoi se ishte "e vështirë për të parë se si partitë pro-BE mund të dalin fitimtare nga zgjedhjet e majit, nëse ata nuk i vënë interesat e Evropës përpara vetes".

"Hapi i parë për të mbrojtur Evropën nga armiqtë e tij, si të brendshëm ashtu edhe të jashtëm, është të njohin madhësinë e kërcënimit që ata paraqesin," tha ai.

"E dyta është të zgjojë shumicën pro-evropiane të fjetur dhe ta mobilizojë atë për të mbrojtur vlerat mbi të cilat BE është themeluar. Përndryshe, ëndrra e një Europe të bashkuar mund të bëhet një makth i shekullit të 21-të."
Previous Post Next Post