Shkencëtarët e Indisë hedhin poshtë teoritë e Ajnshtajnit dhe Njutonit

Shkencëtarët e Indisë hedhin poshtë teoritë e Ajnshtajnit dhe Njutonit
Isak Njuton (majtas) dhe Albert Ajnshtajn

 Shkencëtarët indianë kanë "goditur" disa folës në një konferencë shkencore të madhe, pasi ngritën pretendime të paarsyeshme.

Disa akademikë në Kongresin vjetor të shkencës indiane, përuruar nga kryeministri Narendra Modi, hodhën poshtë zbulimet e Isak Njutonit dhe Albert Ajnshtajnit, raporton BBC.

Thanë gjithashtu se hindut e lashtë kishin shpikur kërkimin për qelizat burimore.

Teoritë e bazuara në fenë dhe mitologjinë hindu u bënë pjesë e këtij kongresi shkencorë.

Por akademikët thanë më tej se vërejtjet e këtij viti ishin edhe më befasues se zakonisht.

Lopët për aeroplanët: ministrat indianë që rishkruan historinë shkencore.

Narendra Modi: A është vija e ashpër e politikës hindu që bën të dështojë kryeministrin e Indisë?  

Çfarë mund të mos dini për Ajnshtajnin

Kreu i një universiteti jugor indian përmendi një tekst të vjetër hindu si provë se hulumtimi i qelizave burimore u zbulua në Indi mijëra vjet më parë.

G Nageshwar Rao, zëvendëskryetar i Universitetit Andhra, gjithashtu tha se një mbret demon nga epika fetare hindu, Ramayana, kishte 24 lloje avionësh dhe një sërë aeroportesh në Sri Lankan moderne.

Një shkencëtar tjetër nga një universitet në shtetin jugor të Tamil Nadu, tha se Isak Njutoni dhe Albert Ajnshtajni ishin të dy gabim dhe se valët gravitacionale duhet të quhen "Valët e Narendra Modi".

Dr KJ Krishnan tha se Njutoni dështoi të "kuptojë forcat gravitacionale refuzuese" dhe se teoritë e Ajnshtajnit ishin "mashtruese".

Kritikët thanë se tekstet e lashta ende duhet të lexohen dhe të gëzohen - por ishte e pakuptimtë të sugjerohet se ishin shkencë.

Shoqata Indiane e Kongresit Shkencor shprehu "shqetësime serioze" në luidhje me vërejtjet.

"Nuk u pajtuam me pikëpamjet e tyre dhe u larguam nga komentet e tyre. Kjo është për të ardhur keq," tha për agjencinë e lajmeve AFP, Premendu P Mathur, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës Indiane të Kongresit Shkencor.

"Ekziston një shqetësim serioz për këto lloj shprehjesh nga njerëzit përgjegjës".

Vitin e kaluar, ministri i arsimit të ri indian, Satyapal Singh, tha për një ceremoni çmimesh inxhinierike se aeroplanë përmendeshin së pari në epikën e lashtë hindu, Ramayana.

Ai tha gjithashtu se aeroplani i parë i punës u shpik nga një indian me emrin Shivakar Babuji Talpade tetë vjet përpara vëllezërve Wright.

Shkencëtarët e Indisë hedhin poshtë teoritë e Ajnshtajnit dhe Njutonit

Në vitin 2014, kryeministri Narendra Modi i tha një tubimi mjekësh dhe stafit mjekësor në një spital të Mumbai-t se historia e zotit hindu, Ganesha, koka e elefantit të të cilit është lidhur në një trup njerëzor, tregoi se në Indinë e lashtë kirurgja kozmetike.

Ministri i arsimit për shtetin perëndimor të Rajasthan tha në janar 2017 se ishte e rëndësishme të "kuptohej rëndësia shkencore" e lopës, pasi ishte kafsha e vetme në botë që thithë dhe e nxjerr oksigjenin./Oculus News
Previous Post Next Post