Xhinxher, mjalt, limon dhe ujë për trajtimin e migrenës, urthit dhe kyçeve

Xhinxher, mjalt, limon dhe ujë për trajtimin e migrenës, urthit dhe kyçeve

 Xhinxheri është përmendur në shkrimet e kohës së Ilirisë, në Kinën e lashtë, në Lindjen e Mesme etj., dhe është vlerësuar përgjatë mijëvjeçarëve për vetitët e tij kulinare dhe mjekësore. Receta e mëposhte mundëson ta përdorim këtë rrënjë të rëndësishme për një sërë problemesh shëndetësore.

Xhinxheri është i pasur me potasium dhe magnez, elemente shumë të rëndësishme për funksionimin e zemrës. Magnezi ndërton rezistencën ndaj sëmundjeve dhe mbron veshjen e zemrës dhe sistemin qarkullues. Xhinxheri kontribuon në lëkurë, flokë, dhëmbë dhe thonj. Përmban vitamina A, C, E dhe B kompleks, bashkë me magneziumin, fosforin, sodiumin, hekurin, kalciumin dhe betakarotenin.

Një studim i publikuar në Journal of Natural Products gjeti se konsumi i xhinxherit të papërpunuar mund të parandalojë inflamacionin e kyçeve. Një tjetër studim i mëvonshëm në Phytotherapy Research zbuloi se xhenxherfili mund të qetësojë dhimbjet neuropatike tek minjt.

Xhenxhefili përmban përbërës të fuqishëm antiimflamator të njohura si xhinxherole, të cilat ndihmojnë të trajtimin e kyçeve, muskujve dhe dhumbjeve nervore. Është provuar shlencërisht se xhinxheri ndihmon në parandalimin e dhimbjes së kokës nga migrena, kur merret rregullisht.

Si të përgatisim ujë xhinxheri për të trajtuar migrenën, urthin, dhimbjen e muskujve dhe kyçeve

-5-6 centimetra rrënjë xhinxheri
-3 gota ujë
-1/2 limoni
-Mjalt të papërpunuar

Si fillim grijmë xhinxherin. Hidhini në një kavanoz bashkë me ujin, limonin dhe 2/3 lugë çaji mjalt. Mbylleni kavanozin dhe nisni konsumumin pas një dite. Ilaçi juaj kundër dhimbjeve është gati. Shijojeni çdo ditë nga disa lugë gjelle, dhe do vëreni se si dhimbjet zhduken si me magji.
/Oculus News

Previous Post Next Post