Muzikantë e shkrimtarë të Famshëm që u Zhdukën nga Faqja e Dheut pa lënë Gjurmë

Muzikantë e shkrimtarë të Famshëm që u Zhdukën nga Faqja e Dheut pa lënë Gjurmë

 Një fenomen i frikshëm është ai i atyre njerëzve që pa ndonjë arsye, u zhdukën befasisht nga faqja e dheut, për të mos u parë më kurrë.

Në vijim do shohim disa njerëz të famshëm që u zhdukën në mënyrë të pashpjegueshme.

Në mënyrë të habitshme, Converse do shijonte famën, suksesin dhe njohjen të cilat i kërkonte aq shumë, dhe më pas do zhdukej nga faqja e dheut. Në vitin 2009, disa nga këngët e saj të errëta që i kishte inçizuar në guzhinën e mikut të saj Gene Deitch në vitin 1954, pas thuajse 5 dekadash, u publikuan në albumin e saj "How Sad, How Lovely". Nisi të ketë vëmendjen duke bërë që njerëzit të hemendësojnë se kush mund të ishte kjo artiste kaq e dashur dhe e talentuar. Por ajo u zhduk befasisht pa lënë gjurmë. Tani ajo konsiderohet si një legjendë dhe pionere e muzikës. Një nga këngëtaret, kompozitoret, dhe prodhueset e para që e filloi vetë nga e para. David Herman do thoshte për të:

Connie Converse
Connie Converse
Po të kesh parasyshë se kur është inçizuar muzika, duket krejtësisht bashkëkohore. Zëri i saj është vërtetë imponues. Po të kemi parasyshë faktin se i ka shkruar dhe inçizuar vetë këngët në vitet 1950. Dhe misteri i zhdukjes, e gjitha kjo ngre shumë pikëpyetje.

Connie Converse nuk ishte e vetmja artiste që u zhduk mistershëm në vitet 1970, madje mund të mos jetë edhe rasti më i çuditshëm. Në vitin 1960, "folk rockeri" Xhim Sulivan doli në skenë në Los Anxheles.

Duket sikur ishte i destinuar për madhështi, njerëzit e pëlqenin dhe nisi të korr suksese të njëpasnjëshme shumë shpejt nëpër skena.

Xhim Sulivan
Xhim Sulivan
Për herë të fundit u pa në 4 mars të vitit 1975 në udhëtimin e tij aventuresk në motelin Santa Rosa, Nju Meksiko, thuhet se u pa edhe ditën e nesërme të 4 marsit duke u endur. Kjo ishte hera fundit që u pa. Makina e tij do të gjendej pranë hotelit, e cila mbante kitaren, kuletën dhe rrobat e tij.

Richey Edwards
Richey Edwards
Vite dhe vite më vonë, kemi zhdukjen e habitshme të ikonës së rokut britanik Richey Edwards, i njohur si kitaristi dhe liriku i bandës Manic Street Preachers. Edwards njihej edhe për bëmat e tij jashtë skenës, sa edhe brenda skenës.

Në 1 shkurt të vitit 1995, Edwards po bëhej gati të udhëtonte në SHBA si pjesë e një turi, bashkë vokalistin e Manic Street Preachers, James Dead Bradfield. Sidoqoftë, Edwards nuk do hipte kurrë në avion, u zhduk nga dhoma e tij e hotelit. Makina e tij u gjet në 14 shkurt të atij viti pranë urës "Severn", që lidh Anglinë me Uellsin. Ndërkohë që në dhomën e tij u gjet valixhja dhe gjërat e tij.

Një shkrimtare e fuqishme nga një epokë më e hershme, Barbara Newhall Follett, një noveliste e talentuar për fëmijë, e cila ka shkruajtur noveln Shtëpia pa Dritare në vitin 1927, kur ishte vetëm 12 vjeçe, dhe në vitin 1928 shkrojti Udhëtimi i Normanit. Të dyja novelat rezultuan të suksesshme. Akoma edhe sot e kësaj dite konsiderohet një gjeni e shkrimit, novelat e saj u dashuruan nga një botë e tërë. Suksesi i saj në njëfarë mënyre u venit nga problemet familjare, me babain që e la në dhe mamanë që e braktisi tek një grua tjetër kur ishte vetëm 14 vjeçare. Ajo nuk do të shërohej kurrë nga kjo tradhti dhe shkrimet e saj do nisnin të veniteshim.

Barbara Newhall Follett
Barbara Newhall Follett
U martua me Nickerson Rogers kur ishte 20 vjeçare, por ra shpejt në depresion pasi ishte e bindur se burri e tradhtonte. Gjatë një zënke me burrin, zhduket nga shtëpia në 7 dhjetor të vitit 1939, për të mos u kthyer më kurrë. Duket se burrii saj ishte i sigurtë që do kthehej sërish, pasi e raportojë si të humbur vetëm pas 2 javësh./Oculus News
Previous Post Next Post