Përurohet nesër shtatorja e Ismail Qemalit në Prishtinë

Sic njofton Agjensia e Lajmebe Kosovapress neser do te organizohet perurimi i Shtatores se Atit te Pavaresise, Ismail bej Qemalit.Ne kete ceremoni eshte njoftuar se do te jete dhe Edi Rama. Agjensia komenton lajmin se Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të vizitojë Kosovën te Shtunen me 23 Maj 2015, ku do të jetë i pranishëm në cermoninë e perurimit të shtatores së Ismail Qemalit në Prishtinë.

Sipas një njoftimi për shtyp të komunës së Prishtinës, në ceremoninë e vendosjes së shtatores së Ismail Qemalit, që do të zhvillohet në hapësirën para ish- Pallatit të Shtypit, në bashkëorganizim me Bashkinë e Vlorës, të pranishëm në këtë ngjarje do të jenë edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, si dhe personalitete të ndryshme nga fusha politike dhe kulturore e vendit.
Gjatë kësaj ceremonie, do të performojnë kori i filarmonisë së Kosovës dhe ansambli “Rexho Mulliqi”.
Në nëntor të vitit 2014, në një takim të kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, me delegacionin e intelektualeve nga qyteti i Vlorës, u percaktuan hollësitë e idesë dhe projektit të vendosjes së shtatoreve të Ismail Qemalit në Prishtinë dhe atë të Hasan Prishtinës në Vlorë.
Vendosja e shtatores simbolizon rolin e Ismail Qemalit në pavarësinë e shqiptarëve, si dhe në zhvillimin e kombit shqiptar.
Previous Post Next Post