BE dënon sulmin e separatistëve rus në Mariupol

Bashkimi Evropian ka dënuar sulmin me raketa në qytetin Mariupol të Ukrainës, i cili ka lënë të vrarë së paku 20 njerëz dhe ka plagosur dhjetëra të tjerë.

Ministria e Brendshme e Ukrainës ka thënë se separatistët pro-rusë kanë qëlluar me raketa Grad një treg të populluar, duke shkaktuar edhe viktimat.


“Përshkallëzimi (i situatës) do të çojë, në mënyrë të pashmangshme, te përkeqësimi i mëtejshëm i marrëdhënieve midis BE-së dhe Rusisë”, ka thënë përmes një deklarate shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.
BE dënon sulmin e separatistëve rus në Mariupol BE dënon sulmin e separatistëve rus në Mariupol Reviewed by Oculus News on 1/24/2015 06:21:00 PM Rating: 5
Powered by Blogger.