"Korrupsioni në Festivalin e Këngës kundër Elvana Gjatës"?!

 Nga Samanta Janku
1. Brenda 5 ditesh, juria nga 3 anetare nga Eurovizioni, behet me 5 duke shtuar Rita Petron e Gjuhes Shqipe dhe Mikaela Mingan muzikologe te panjohur per publikun shqiptar. Sa legjitime eshte ky ndryshim ne juri? Sa e drejte eshte kjo per publikun po me teper per kengetaret pjesemarres? A eshte e ndershme te ndryshosh rregullat e lojes ne moment te fundit?

2. Kenga e Arilena Ares eshte shkruajtur ne Anglisht, dhe perkthyher ne Shqip vetem per Festivalin e Kenges sepse ajo kishte siguri per fitoren.

3. Misteri i 400 karrigeve. Pse mister? Sepse nuk dihet ku u shiten ato bileta dhe kush i bleu. Po dicka eshte e sigurt nga mediat online, ne ato karrige ishin ulur fansat e zjarrte te Arilenes per te balancuar sadopak ata te Elvanes, dhe patjeter per te prishur momentin e saj te lavdise pas performances duke bertitur emrin e Arilenes. Pasi dy kengetaret kenduan ne netet gjysmefinale, Elvana mori 2 minuta duartrokitje te zjarrta. Ndaj mesa duket produksioni (Vera) mori masa...


4. Votimet e jurise. Nga Anabel "Nëse Mikaela vërtet nuk e pëlqen këngën e Elvana Gjatës, a mundet që këngëtarja me një votë popullore, me miliona klikime të këngës, me vlerësime maksimale nga tre anëtarë të respektuar të huaj (që mund të ishin zëvendësuar edhe me muzikantë të shquar shqiptarë, por nejse) të mos jetë as e para, as e dyta, as e treta, por e 11-ta në renditje për shijet e anëtares së jurisë? A ka logjikë kjo?" Skandaloze per Mikaela Minga dhe Rita Petro.

5. Kompozitorja e kenges fituese vjet "Ktheju Tokes" shkroi në Facebook se Vera Grabocka donte që Arilena të fitonte. Kur Elvana u bë e vetmja fituese e qartë ajo shtoi jurine e korruptuar për të ndaluar fitoren e saj.

6. Produksioni Vera Grabocka është menaxherja dhe shoqja e Arilenës me vite të tëra.

7. Vetëm kompozitore shqiptar mund të shkruajë këngë për #FiK58, kështu që Vera ndryshoi rregullat që shkrimtarët ndërkombëtarë të futen si kompozitor, rasti i Arilenes.
Previous Post Next Post