Gripi dhe Ftohja: ekspertët tregojnë se si luftohet në 24 orë

 Është kjo kohë e vitit kur të gjithë fillojmë të mbërthehemi dhe të përpiqemi të mbajmë mend se si ndjehej marrja e frymës përmes hundës.

Shenjat paralajmëruese para një ftohjeje janë shumë të dallueshme dhe pasi prekemi, "zhdëpemi" me supë dhe ilaçe para se të dimërojmë në divanet tona për t'u ndier keq për veten.

Sidoqoftë, ekspertët thonë se trajtimi hershëm i simptomave mund të dëbojë të ftohtin para se të prekë sinuset.

Ekspertët dhanë këshillat e tyre kryesore për çfarë duhet të bëni në mëngjes, pasdite dhe mbrëmje për të hequr qafe simptomat në vetëm 24 orë, nëse mendoni se po prekeni nga një ftohje, siç raportohet nga The Sun.

Mëngjes
Profesori Ron Eccles, një ekspert i ftohjes dhe gripit dhe profesor Emeritus në Universitetin Cardiff, thotë se fillimi i ditës me një dush të nxehtë mund të 'lehtësojë sekrecionet' në hundët tona pasi avullimet ndihmojnë në pastrimin e sinuseve të bllokuara.

Uji i ngrohtë gjithashtu mund të sjellë lehtësim tek gjymtyrët që zakonisht dhembin kur përjetojmë sëmundjen.

Përfshini vitaminën C duke përfshirë portokall ose kivi në mëngjes.

Lajmi i keq për adhuruesit e pijeve të nxehta është se çaji dhe kafeja duhet të jenë pijet e fundit të listës të cilat mund t'i konsumoni, shpjegon dietologja Amanda Ursell duke specifikuar mënyrën se si na dehidraton kafeina.

Kështu që qëndroni tek lëngu i portokallit.

Pasdite
GP Dr Sarah Brewer rekomandoi të qëndroni brenda dhe ta mbani shtëpinë ngrohtë nëse ndjeni se po prekeni nga ftohti apo gripi.

"Nëse hunda bëhet shumë e ftohtë, këto sisteme imune nuk funksionojnë siç duhet, kështu që ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksionit," shpjegoi ajo.

"Qëndrimi brenda shtëpisë gjithashtu kufizon përhapjen e infeksionit. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni një shall rreth hundës tuaj për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni një llak hundësh hidratues."

Të gjithë i drejtohemi supës kur po ndjehemi pak keq dhe rezulton se kjo traditë nuk është thjesht një histori e grave të vjetra, thotë specialisti i veshëve, hundës dhe fytit Adam Frosh duke thënë se ushqimi i ngrohtë është ushqyes dhe bën të ndjehemi më mirë.

Ai gjithashtu këshilloi të qëndroni të hidratuar duke pirë shumë ujë për të mposhtur atë ndjenjë gërvishtëse që zhvillohet në pjesën e prapme të fytit tonë kur temperaturat bien.

Alkooli mund t'ju dehidratojë më tej, kështu që është më mirë të qëndroni larg.

Dietologia Amanda rekomandoi konsumin e arrave, pasi përmbajnë selen, i cili mbështet sistemin tonë imunitar.

Në mbrëmje
Të kesh ftohje është justifikimi i përsosur për të hyrë në krevat. Kështu që nuk është gjithçka e keqe.

Amanda tha se erëzat e nxehta mund të irritojnë rreshtimin e hundës tuaj, duke e bërë më të lehtë pastrimin dhe duke na ndihmuar të ndihemi 'menjëherë' më mirë. Kjo është lloji i këshillave tona mjekësore.

Previous Post Next Post