Si të zhdukim erën e Pakëndshme të Trupit me përbërës natyral

Elimino erën e Pakëndshme të Trupit me përbërës natyral

 Era e pakëndshme e trupit të njeriut shkaktohet nga një sërë faktorësh që shpesh në situata të ndryshme mund të mos jenë në dorën tonë.

Nga ana tjetër, studimet e fundit theksojnë se deodorantët apo parfumet antidjersë kanë rezultuar me kimikate të rrezikshme dhe të dëmshme për organizmin e njeriut. 

Gjithsesi lajmi i mirë është se ekzistojnë një sërë mënyrash të shëndetshme dhe natyrale për të larguar erën e trupit, të cilat jo vetëm që eliminojnë erën e pakëndshme, por janë dobiprurëse edhe për lëkurën. 

1. Soda e bukës
Soda e bukës e absorbon lagështirën dhe mund të reduktojë erën e trupit. Funksionon gjithashtu si një vrasës bakterial dhe si deodorant netural. Përzieni dy lugë sode me lëng limoni dhe lyeni sqetullat dhe ato pjesë të tjera të trupit ku djersitja është intensive. Lëreni përzierjen për disa minuta në vendet ku djersitja është e shumtë dhe më pas pastrojeni. Bëjeni këtë një herë në ditë për të paktën një javë.

Si të zhdukim erën e Pakëndshme të Trupit me përbërës natyral

2. Uthulla e mollës
Uthulla e mollës është shumë efektive në luftimin e bakterieve, ndihmon për të eleminuar erën e trupit dhe për të balancuar nivelin e pH në lëkurë.

Qullni një top pambuku në uthull dhe fërkojeni tek sqetullat, prisni rreth 2-3 minuta dhe më pas bëni një dush. Bëjeni këtë dy herë në ditë derisa të shihni përmirësimin.

Të hedhësh dy lugë uthull molle në një gotë uji të ngrohtë dhe një lugë gjelle mjalt, dhe ta konsumosh tre herë në ditë përpara çdo vakti, kjo jo vetëm që eliminon erën e trupit, por përmirëson metabolizmin e trupit dhe ndikon rënjen në peshë.

3. Lëngu i limonit
Limoni ka veti acidike që ndihmon në reduktimin e nivelit të pH të lëkurës, gjë që e bën të vështirë të prodhohen bakteriet që prodhojnë erë.

Prini një fetë limonë të freskët në dyshë, fërkojeni tek sqetullat. Sigurohuni që limoni të jetë tharë në lëkurën tuaj, më pas shpëlahuni ose bëni një dush. Bëjeni këtë një herë në ditë derisa të vëreni eliminimin total të erës.

Nëse keni lëkurë sensitive, mund ta tretni limonin në ujë dhe ta aplikoni në sqetull me pambuk. Mbajeni nën sqetull për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë. Bëjeni një herë në ditë derisa të vëreni që era është zhdukur krejtësisht./Oculus News
Previous Post Next Post