Avionët rus vrasin 3 ushtarë të Turqisë në Siri dhe plagosin 11 të tjerë

Avionët rus vrasin 3 ushtarë të Turqisë në Siri

 Avionët rusë kanë vrarë aksidentalisht tre ushtarë turk dhe plagosur 11 të tjerë në Siri, konfirmon Ministria e Mbrojtjes së Rusisë. Një aeroplan rus ka goditur një ndërtesë ku gjendeshin ushtarët turq në Al-Bab në orën 8:40 me orën lokale, deklaron stafi i gjeneralit turk. Ushtarët u dërguan në spital.

Russia Today raporton se presidenti i Rusisë, Valdimir Putin i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit të Turiqisë, Rexhep Taip Erdogan për ushtarët e vrarë përmes një telefonate.

Stafi i gjeneralit të Rusisë thotë se Moska dhe Ankaraja dë të ndërmarrin hetime të përbashkëta mbi këtë aksident.

Në nëntorë të vitit 2015, një avion turk goditi dhe rrëzoi një avion bombardues rus i culi ishte i destinuar në merrte pjesë në operacionet bombarduese në Siri, ku dy pilotët u hodhën me parashutë nga avioni dhe kapiteni u vra nga terroristët.
Previous Post Next Post