Si të Çhelmojmë çdo organ për të mos u Sëmurur kurrë më

Trupat tanë janë shtëpia e organeve  dhe sistemeve të ndryshme të nevojshme për ruajtjen e shëndetit. Për këtë arsye vetëm  duhet të bëjmë çmos që t'i trajtojmë trupat tanë në mënyrën më të mirë të mundshme. 

Duhet të themi si fillim që dieta dhe ushtrimet fizike janë dy mënyra për ta bërë këtë.
Megjithatë, ajo që shumë njerëz nuk dinë është se organet e veçanta në trupin duhet të çhelmohen siç duhet në mënyrë që të jetë në gjendje të funksionojë me kapacitete të plota në mënyrë që të kemi shëndetin tonë në kontroll. 

Ja 7 organet tona që duhet të çhelmohen rregullisht, dhe si ta bëjmë një gjë të tillë:

Mëlçia
Mëlçia dobësohet me çdo kafshatë të ushqimit të skuqur dhe çdo rritje të nivelit të stresit. Një mëlçi e kontaminuar nuk mund të përpunojë me efektivitet toksinat dhe yndyrnat. Disa ushqime që duhen përfshirë në dietën e përditshme për të çhelmuar mëlçinë përfshijnë: hudhërat, rrushi, panxhari, karrotat, mollët dhe zarzavatet me përmbajtje hekuri.

Fshikëza e tëmthit
Fshikëza e tëmthit punon me mëlçinë dhe të dyja janë thelbësore për tretjen. Për të çhelmuar fshikëzën e tëmthit duhen konsumuar mjaftueshëm fibra, fruta, zarzavate dhe ujë. Është mirë që të shmangen ushqimet me sheqer dhe yndyrna, si "fastfudet".

Gjaku
Në fakt teknikisht nuk është një organ, por duhet të çhelmohet rregullisht pasi përmban të gjitha elementet e nevojshme që i nevojiten trupit për të funksionuar normalisht. Për të çhelmuar gjakun duhet të përdorim "pastruesit e gjakut", ku përfshihen një sërë erëzash: çaparali, tërfili i kuq, rrënjët e rodhes, pokeroot, rrënjët e verdha dockroot, rrënjët e goldenseal, oregon grape-root, bloodroot, mistletoe, lëpjetë dhe cayenne.

Nëse erëzat nuk janë në stilin tuaj, atëherë mund të konsumoni këto ushqime: hudhra, mollë, karrota, të jeshilta, brokoli, limon, boronicë. Mund t'i hani të papërpunuara, ose thejshtë t'i grimi për një tretje më të mirë.

Limfa
Sërish, limfa nuk është organ, por lëngjet dhe sistemi i nyjeve që rrjedh nga kjo lidhet direkt me lëkurën. Kur ky organ është i mbushur me hepme, lëkrua jonë nuk do ketë një shkëlqim të shëndetshëm. Mund të pastrojmë limfën nga hepmet duke pirë mbi 2.5 litra lëngje në ditë dhe duke shmangur ushqimet e përpunuara.

Pankreasi
Ky është një organ që nuk i kushtohet rëndësia e duhur. Është një pjesë e rëndësishme e trupit dhe nëse nuk kujdesemi për të, mund të çojë në çekujlibër të hormoneve dhe në probleme të ndryshme shëndetësore. Ja disa mënyra për të çhelmuar pankreasin.

- Ujë dhe lngje frutash. Fillojeni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni. Lëngjet e kivit dhe ananasit janë perfekte për të mbajtur pankreasin të shëndetshëm.

- Banjë me ujë të ngrohtë përditë, pasi i bën mirë aparatit tretës dhe pankreasit.

- Reduktimi i stresit. Është shumë e rëndësishme që emocionet të jenë nën kontroll dhe të çliroheni nga ndjenjat negative, kjo do të ndihmonte në mbajtjen e hormoneve në nivelin e duhur dhe do të parandalonte shthurjen e pankreasit.

Veshkat
Veshkat filtrojnë toksinat dhe mbeturinat nga gjaku. Nëse nuk kujdesemi për veshkat, rrezikojnë seriozisht shëndetin. Lëngjet e frutave janë elementet më të dobishëm në pastrimin e veshkave. Lëngu i boroncës, i limonit dhe i panxharit janë shumë dobishme në pastrimin e veshkave.

Zorrët
Aparati i tretjes shërben për një sërë funksionesh. Shpërbën ushqimin që konsumojmë, transferon ushqyesit dhe vitaminat nëpër qeliat e trupit, përpunon mbetjet nga ushqimi dhe i eliminon nga trupi. Pra është e qartë që zorrët luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e përgjithshëm tonin.

Zorrët pastrohen me rrënjë të freskëta xhenxhefili, me frutin cayenne dhe koperi është shumë i rëndësishëm në shëndetin e zorrëve. Xhenxhefili redukton inflamacionin dhe traktin intestinal, cayenne ndihmon stomakun të funksionojë normalisht dhe kopera eliminon gazërat.

Duke injoruar shëndetin e zorrëve, kjo do të çonte në sëmundje të aparatit tretës, si kapsllëku, hemaroided dhe sëmundjet kronike.

Po të njohim siç duhet trupin tonë dhe të kuptojmë funksionet e organeve të tij, kjo do na mundësonte t'u kujdesnim në mënyrë më efikase për shëndetin tonë. Jini të mirë me trupin tuaj, është gjëja më e shenjtë që keni!
Previous Post Next Post