Arrestohet Albin Kurti dhe Glauk Konjufca në Kosovë

Arrestohet Albin Kurti dhe Glauk Konjufca në Kosovë
 Lëvizja Vetëvendosje ka bërë me dije se në këto momente, në superstradën Ferizaj – Prishtinë, Policia ka ndaluar deputetët Albin Kurti dhe Glauk Konjufca, dhe dy aktivistë të tjerë të Lëvizjes që ishin duke u kthyer nga aktivitetet që kishin në Shkup.

“Në shpërputhje të plotë me ligjin, pa asnjë dokument apo urdhërarrest, Policia po do që t'i arrestojë ata. Rreth 10 policë po i mbajnë të ndaluar dy deputetët dhe dy aktivistët duke tentuar disa herë që t'i arrestojnë", deklaron në një jnoftim për mediat Lëvizja Vetëvendosje. Këto veprime të papranueshme do ta tensionojnë situatën, dhe përgjegjësinë për këtë e mban pushteti. Shteti policorë dhe masat e dhunshme janë të patolerueshme dhe do të shiejnë në krizë edhe më të madhe në vend," deklaron në një njoftim për mediat Lëvizja Vetëvendosje
Previous Post Next Post