ISIS kryen shpërthim kamikaz në Bagdad, 12 të vdekur dhe 28 të plagosur

ISIS kryen shpërthim kamikaz në Bagdad, 12 të vdekur dhe 28 të plagosur
Të paktën 12 persona janë vrarë dhe 34 janë plagosur në dy sulme me bombë të kryera nga militantët e ISIS në Bagdad.

Një makinë bombë shpërtheu në distriktin e Al-Sadir në lindje të Bagdadit të mërkurën, duke vrarë 11 vetë përfshirë edhe militantit vetëvrasës dhe plagosur 28 të tjerë.

ISIS pretendon përgjegjësinë e sulmeve në një deklaratë publikuar në Facebook, ku e përshkruan kamikazin si martir, raporton agjencia turke Anadolu.

ISIS kontrollon territore të gjera në Irak dhe prej disa muajsh po lufton me forcat kurde dhe ato qeveritare të Irakut..
Previous Post Next Post