SHBA mbyllin përkohësisht ambasadën në Libi

Shtetet e Bashkuara mbyllën përkohësisht ambasadën e tyre në Libi dhe evakuuan personelin për në Tunizinë fqinje për shkak të luftimeve të ashpra në zonat pranë ambasadës amerikane në Tripoli. Departamenti i Shtetit tha se ka pezulluar operacionet e ambasadës për shkak të "dhunës së tanishme mes milicive libiane." Korrespondenti i Zërit të Amerikës në Departamentin e Shtetit, njofton nga Parisi, ku Sekretari i Shtetit John Kerry është takuar me ministrat e jashtëm lidhur me dhunën në Gazë:

Përmes një deklarate, Departamenti i Shtetit rekomandonte që shtetasit amerikanë në Libi të largohen menjëherë nga vendi.

Duke folur nga Parisi, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se në kryeqytetin libian ka "dhunë të milicive të pakontrolluara":

" Përreth ambasadës sonë në Tripoli ka mjaft dhunë, por që nuk ka si synim ambasadën. Megjithatë, ajo paraqet një rrezik mjaft real për personelin amerikan." - tha Sekretari Kerry.

Zoti Kerry tha se personeli diplomatik amerikan u evakuua në Tunizi, me makina, prej nga ata do të çohen në vende të tjera, për të vazhduar përpjekjet për lehtësimin e dhunës në Libi:

"Ne jemi dhe mbetemi thellësisht të përkushtuar ndaj procesit diplomatik në Libi. I dërguari ynë do të vazhdojë të angazhohet me të dërguarin britanik dhe të dërguar të tjerë. Ne do t'i vazhdojmë përpjekjet për të ndërtuar, përmes zgjedhjeve legjitimitetin e krijimit të qeverisë dhe përpjekjet për t'i dhënë fund dhunës. I bëjmë thirrje të gjithë libianëve, që të angazhohen në procesin politik dhe të bashkëpunojnë, me qëllim që të shmangin dhunën." - tha zoti Kerry.

Siguria e personelit amerikan në Libi është një çështje e ndjeshme politike për administratën Obama, që nga sulmi i vitit 2012 ndaj misionit amerikan Benghazi, ku u vranë katër amerikanë, mes tyre Ambasadori Chris Stevens.

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve është duke hetuar dhunën e tanishme në Libi, ku po zhvillohen disa nga luftimet më të përgjakshme që nga rrëzimi i ish-udhëheqësit libian Muamer Gadafi në vitin 2011.

Milicitë rivale janë duke luftuar për të marrë kontrollin e Tripolit, ndërsa në qeverinë qendrore të dobët ekzistojnë mosmarrëveshje mes grupeve islamike, fisnore dhe atyre nacionaliste.

SHBA mbyllin përkohësisht ambasadën në Libi SHBA mbyllin përkohësisht ambasadën në Libi Reviewed by Oculus News on 7/27/2014 09:49:00 AM Rating: 5
Powered by Blogger.