Sufle me makaronaPërbërësit:


- 500 g makarona, mundësisht pene rigate
- 200 g mish pule
- djathë të grirë, mundësisht disa lloje nëse keni


Beshameli:


- 3 lugë miell
- 500 ml qumësht
- 3 vezë
- 1 lugë gjalpë

Përgatitja:


Në tenxhere të bollshme ziejmë gjoksin e pulës, sapo të zbutet e heqim mënjanë, në të njëjtën tenxhere shtojmë ujë, sapo të marrë valë shtojmë kripën dhe makaronat.
I lëmë të ziejnë 3 minuta. Marrim një tavë, shtojmë makaronat dhe mishin e pulës të copëtuar në copa të vogla.
Përgatisim beshamelin: Vendosim qumështin në tenxhere me zjarr të avashtë, në një tas rrahim 100 ml nga qumështi me vezët, miellin dhe gjalpin, i shtojmë pak nga pak në tenxhere duke trazuar beshamelin, sapo të trashet është gati. Hedhim beshamelin sipër makaronave dhe djathërat, e spërkatim me pak gjalpë dhe e vendosim në furrë në 180 gradë, deri sa të marrë një ngjyrë të kuqerremtë në sipërfaqe, dhe çdogjë është gati.

Ju bëftë mire!
Sufle me makarona Sufle me makarona Reviewed by Tiranasoculus on 5/18/2014 08:33:00 PM Rating: 5
Powered by Blogger.