6 ushqyes për konsum para gjumit për pastrimin e Mëlçisë nga helmet

 Mjekësia tradicionale kineze thotë se trupi njeriut kalon përmes një cikli 24-orësh të ngjashëm me bioritmin që ndikon në gjendjen emocionale, fizike dhe intelektuale.

Sipas këtij cikli, energjia e trupit kalon përmes organeve thelbësore.

Gjatë gjumit të natës, energjia rrjedh përmes trupit duke rikuperuar shëndetin. Mëlçie është organi më aktiv gjatë natës, kryesisht gjatë orëve 01:00 deri në 03:00. Kështu, rekomendohet që përpara se të bini në shtrat të konsumoni ushqime të kanë veti të zhvillojnë funksionin e mëlçisë në mënyrë që trupit të pastrohet nga toksinat.

Është gjithashtu e nevojshme të qëndroni të hidratuar në mënyrë që veshkat të pastrojnë trupin nga toksinat e rrezikshme që akumulohen gjatë ditës.

Në vijim po paraqesim 8 lloj çajrash që mund të përmirësojnë funksionin e mëlçisë. Me ndihmën e tyre do ndiheni më me energji dhe do mund të humbisni kilogram më shpejt. Këto lloj çajrash mund të gjenden nëpër dyqanet ku shiten bimë medicinale, në farmaci ose në internet.

1. Çaji kamomilit

Ky çaj është ekstremisht dobiprurës. Ka veti anti-inflamatore, anti-peptike, anti-alergjike, anti-bakteriale dhe anti-kërpudhore. Të gjitha këto karakteristika ndihmojnë që mëlçia të mos dëmtohet.

Mund ta përdorni si një qetësues muskujsh, kur jeni të stresuar apo kur keni probleme me insomnian.

2. Të gjithë e dimë që limoni i ngrohtë duhet të konsumohet në mëngjes. Por duhet të konsumohet edhe përpara se të bini në shtrat. Ky frut i familjes së citrus është i pasur me bioflavonoide dhe ka veti hepatoprotektive. Kështu që hidhni vetëm cisa feta limon në një gotë me ujë, dhe lëreni ashtu për një orë, dhe përpara se të bini në shtrat, konsumojeni.

3. Fruti xinxife ose siç njihen ndryshe "ide"
Ky frut njihet edhe si kumbulla e kuqe ose kumbulla koreane dhe është përdorur prej më shumë se 10,000 vjetësh në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Është i pasur në hekur dhe fosfor, elemente shumë të rëndësishme këto në përmirësimin e aktivitetit të qelizave të kuqe të gjakut, rrisin nivelin e rrjedhshmërisë së gjakut, trajtojnë insomnian dhe aneminë. Konsumoni një "grusht" ide përpara se të bini në shtrat.

4. Trëndafili
Përtej erës së këndshme, trëndafili ka veti të mrekullueshme që parandalojnë dëmtimin e mëlçisë dhe të kulmit të shpretkës. Zhvillon gjithashtu në qarkullimin e gjakut, tretjen dhe ndihmon në trajtimin e disa sëmundjeve të stomakut.

5. Mentja
Më së shumti mentja përdoret për trajtimin e problemeve të aparatit tretës, por përmban veti anti-inflamatore që ndihmojnë në problemet e mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit. Mentja ka gjithashtu veti qetësuese, kështu që është me vend të konsumoni një çaj me mente përpara se të bini në shtrat.

6. Lëngu tërshërës
Për të përgatitur lëngun e tërshërës, duhet vetë të zini një sasi tërshëre për 20 minuta dhe ta konsumoni lëngun përpara se të ftohet mjaftueshëm. Ky ujë ka përbërës ushqimorë të çliruar nga tërshëra dhe kur nisni e pini, do të ulni nivelin e kolesterolit, të përmirësoni funksionin e aparatit tretës, të pastroni trupin dhe të qetësoheni.
Previous Post Next Post