9 bimë që pastrojnë mushkëritë

Padyshim që shëndeti i mushkërive është shumë i rëndësishëm për të bërë një jetë normale apo cilësore, pasi mushkëritë shkaktojnë frymëmarrjen e cila si pasojë mbush me oksigjen të gjithë qelizat trupore. Ekzistojnë një sërë faktorëshë që dëmtojnë mushkëritë dhe rrjedhimisht cilësinë e jetës, përfshirë konsumin e duhanit apo smoku urban i qytetit. Në këtë kontekst, po paraqesim 9 llojë bimësh të njohura botërisht për efektin pozitiv që kanë mbi mushkëritë, të cilat në fakt gjenden në përbërjen e medikamenteve të shtrenjta të farmacive në Shqipëri, që të gjithë blejmë kur jemi sëmurë.


1. Eukalipti
Bimë që rritet në Australi, eukalipti nuk është vetëm për arinjtë Koala! Indigjenët australian, gjermanët dhe amerikanët, të gjithë e kanë përdorur aromë freskuese të eukaliptit për të përmirësuar shëndetin e frymëmarrjes dhe zbutur acarimet e fytit. Eukalipti është një përbërës i zakonshëm i medikamenteve për kollë dhe shurupe dhe efektiviteti i saj lidhet me një përbërës të quajtur cineole. Cineole ka përfitime të shumta - kjo është një expectorant, mund të lehtësojë kollën, lufton acarimet, dhe përmirëson ektivitetin e sinuseve të acaruar. Eukalipti përmban antioksidantë, mbështet sistemin imunitar gjatë një ftohjeje apo sëmundjeve të tjera.


2. Pulmonaria
Pulmonaria është e lulëzuar në fakt i ngjan indeve të mushkërive. Megjithatë, ky ilaç natyral nuk ka vetëm anën e dukshme. Që në fillim të 1600-së,Pulmonaria ka qenë përdorur për të përmirësimin e shëndetit të mushkërive dhe frymëmarrjes. Pulmonaria gjithashtu përmban përbërës shumë efektiv kundër organizmave të dëmshëm që ndikojnë në shëndetin e frymëmarrjes.

3. Rigoni
Edhe pse rigon përmban vitamina dhe ushqyesve të kërkuara nga sistemi imun, përfitimet kryesore të tij i dedikohen acidit rosmarinik dhe carvacrol-it. Të dy përbërësit janë lirues natyrorë të rrugëve të frymëmarrjes, ndikon në përfitime pozitive në traktin respirator dhe qarkullimin e ajrit në hundë. Rigon ka kaq shumë përfitime shëndetësore sa që një shishe vaj rigoni organik duhet të jetë patjetër në kutinë e ndihmës së shpejtë të të gjithëve.4. Gjethja delli
Gjendet me shumicë në Shqipëri, gjethja delli është përdorur prej qindra vjetësht dhe shërben për të lehtësuar kollën dhe zbutur membranat mukoze të irrituara. Hulumtimet klinike e sugjerojnë të favorshme kundër kollës, të ftohit, dhe acarim të mushkërive. Gjethet delli ka një bonus shtuar në atë që mund të ndihmojë në lehtësimin e kollës së thatë me anë të hedhjes së vezëve të prodhimit të mukusit në mushkëri.


5. Elecampane
 Grekët, romakët, kineze, dhe madje edhe mjekësi Ayurvedic Indian kanë theksuar dobitë që elecampane ka në frymëmarrje dhe, që nga vitet 1800, shumë përbërës mjekësorë dhe shurupe për kollën janë prodhuar nga rrënja e elecampane. Arsyeja? Elecampane ka një efekt zbutës në muskujt e butë trakeal. Ka dy komponimet aktive në rrënjët e elecampane që ndikojnë në efektet e dobishme - inulina, që qetëson kalimet bronkiale, dhe alantolactona, një ekspectorant me veprim antikollë.


6. Lobelia
A e dini se kuajt që konsumojnë lobelia janë në gjendje të marrin frymë më thellë? Përfitimet e saj nuk janë të kufizuara vetëm tek mushkëritë. Lobelia, nga disa, mendohet të jetë një nga bimët më të vlefshme që ekzistojnë. Lobelia përmban një alkaloid të njohur si lobeline, e cila hollon mukusin dhe parandalon ngjeshjen. Përveç kësaj, lobelia stimulon gjëndrat e veshkave për çlirimin e  epinephrinës, në fakt, kjo relakson rrugët e frymëmarrjes dhe lejon për të marrë frymë lehtë. Gjithashtu, për shkak lobelia ndihmon për t'u çlodhur muskujt e butë, ajo është e përfshirë në shumë kollë dhe mjetet juridike të ftohtë. Lobelia duhet të jetë pjesë e protokollit të frymëmarrjes mbështetje të gjithëve!


7. Çaparali
Çaparali është vlerësuar nga amerikanët vendas për detoksifikimin e mushkërive dhe përmirësimin e frymëmarrjes. Çaparali përmban antioksidantë të fuqishëm që i rezistojnë iritim të rrugëve të frymëmarrjes. Çaparali është gjithashtu një bimë që lufton organizat e dëmshëm. Përfitimet e Chaparral janë më në dispozicion në një nxjerrjen tretësirë, por çaji Chaparral mund të mbështesin probleme të frymëmarrjes duke nxitur një veprim expectorant për të pastruar rrugët e frymëmarrjes të mukusit.


8. Mendra
Mendra apo mentja, dhe vaji karameles me mente, përmbajnë mentol - një përbërës qetësues që çliron muskujt e butë të traktit respirator duke luruar rrugët e frymëmarrjes. Shumë njerëz përdorin kremëra terapeutik në gjoks apo thithës të ndryshëm që përmbajnë mente kundër ftohjes apo sëmundjeve të tjera. Përveç kësaj, mentja është antioxidant dhe luftojnë organizmt e dëmshëm.

Gjithkush e di që gjethet jeshile të mentes janë shumë të shëndetshme, apo jo?


9. Rrënja osha
Osha është një barishte në zonat shkëmbore e malore dhe ka qenë përdorur historikisht nga amerikanët vendas për të përmirësuar frymëmarrjen. Rrënjët e bimës përmbajnë kamfor dhe komponime të tjera të cilat e bëjnë atë një nga bimët më të mira për përmirësimin e shëndetit të mushkërive në botë. Një nga përfitimet kryesore të rrënjës OSHA është se ajo ndihmon në rritjen e qarkullimit të mushkërive, që e bën më të lehtë frymëmarrjen e thellë. Gjithashtu ... kur ndjeshmëria sezonale irriton sinuset, rrënjë osha, e cila nuk është një antihistamine, prodhon efekte të ngjashme dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e rrugëve të irrituara të frymëmarrjes.
Previous Post Next Post