Policia italiane sekuestron 167 kg drogë nga Shqipëria

Policia italiane sekuestron 167 kg drogë nga Shqipëria

Rojet Bregdetare të Italisë kanë gjetur një linjë trafiku të drogës nga Shqipëria, raportojnë mediat italiane/

167 kilogramë marihuanë u sekuestruan paraditen e së shtunës nga Policia Financiare në qytetin e Leçes, në rajonin e Puljas në Itainë Jugore.

Policia Financiare e Leçes tha se droga sapo ishte zbarkuar nga një gomone që u ndal në zonën e Puljas.

Autoritetet italiane thanë se gomonia me tre persona dhe me një ngarkesë ishte pikasur gjatë patrullimit me aeroplanë të aeronautikës në operacionin “Triton 2015”.

1 droga 2 droga 3 droga 4 droga 5 droga droga
Gomonia u pikas në Kanalin e Otrantos që lidh brigjet e Shqipërisë Perëndimore me Italinë, thuajse 16 kilometra larg qytetit të vogël Shën Kataldi (San Kataldo).

Mirëpo, autoritetet e rendit dhe sigurisë dështuan të arrestonin tre personat që udhëtuan me gomone, që u larguan sapo panë që u zbuluan dhe e braktisën drogën.

Mjeti lundrues u prit në tokën italiane nga një furgon ku do të ngarkohej lënda narkotike, por policia bllokoi gjithçka.

Gazeta “quotidianodipuglia.it” shkruante se në furgon u gjet një aparat telefoni celular me mesazhe të shkruara në gjuhën shqipe.

Marihuana u hodh në det nga transportuesit në zonën e qyteteve të vegjël Torra Kiança dhe Fregole (Torre Chianca, Fregole) në Kaza Simini (Case Simini).

Autoritetet nisën hetimin për ngjarjen për zbulimin dhe kapjen e bartësve të drogës dhe të pritësve të saj.
Previous Post Next Post