Angela Merkel viziton Tiranën


Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shqipërinë në korrik të këtij viti, pas ftesës së kryeministrit Edi Rama disa muaj më parë në konferencën e vendeve të Ballkanit në Berlin.

Konfirmimi ka ardhur gjatë takimit të ministrit tonë të Jashtëm Ditmir Bushati me homologun e tij gjerman Frank Ëalter Steinmeier, në Berlin.

Në këtë takim, Steinmeier në emër të Gjermanisë i kërkoi Shkupit të pozicionohet qartë për orientimin integrues drejt BE-së.“Shprehëm shpresën që nuk do të ketë incidente tëtilla të mëtejshme dhe që gjendja jo vetëm të qetësohet, por që në Maqedoni të konsolidohet vullneti për të vazhduar rrugën drejt BE dhe jo të krijohen dyshime për këtë. BE është treguar e gatshme për të ndërmarrë përpjekje ndërmjetësuese”, deklaroi Steinmeier.
Previous Post Next Post